Леся Українка (Лариса Петрівна Косач) (1871-1913)

Українська література 6 клас

Я І СВІТ

Леся Українка (Лариса Петрівна Косач) (1871-1913)

Леся Українка народилася на Житомирщині

Серед чудової волинської природи із синіми плесами озер та предковічними сосновими борами в родині Олени Петрівни та Петра Антоновича Косачів народилася майбутня зірка українського письменства – Леся Українка. Мати, відома письменниця Олена Пчілка, виховувала дітей і вела активну культурно-громадську діяльність. Батько, юрист за освітою, був людиною лагідною і правдивою. У родині панувала атмосфера

поваги до народних звичаїв і традицій, до української культури.

Леся ще з дитинства була здібною, старанною дитиною. Вона знала понад десять іноземних мов, любила музику і грала на фортепіано, виявляла інтерес до малювання. У сім’ї Косачів була традиція – влаштовувати родинні літературні й народні свята. Душею цих свят завжди була Леся. Вона була і сценаристом, і режисером, і костюмером.

Доля розпорядилася так, що наділила Лесю дивовижними здібностями, та в той же час змусила виборювати життя в щоденних муках і стражданнях. Під час свята Водохреща в Луцьку дівчинка так захопилася, що не відчула, як промочила

ноги в крижаній воді. Спочатку боліла нога, потім рука. Діагноз – туберкульоз кісток, а потім і легень, нирок. Та ще з дитинства поетеса засвоїла правило: “Щоб не плакать, я сміялась”. Отак і змагалася з важкою недугою все життя. Леся не вчилася в жодній школі, а все здобувала самотужки.

Таємнича природа і багаті фольклорні традиції волинського краю щедро напували багатющу уяву Лесі. Почувши від матері про лісову мавку, дівчинка так повірила в неї, що одного разу посеред ночі втекла в ліс і, перемагаючи страх, усюди шукала цю предивну істоту.

Леся Українка часто їздила на лікування в Крим, на Кавказ. Перша подорож до Одеси відбулася, коли Лесі було сімнадцять років. З вікна поїзда вона милувалася рідними краєвидами, а поетична уява рядок до рядка творила вірш “Красо України, Подолля”.

Прожила поетеса всього лише сорок два роки і тридцять три з них плідна працювала на літературній ниві. Зробивши так багато для розвою рідної культури, Леся Українка була і залишається нашою національною гордістю.

Пригадай

Що ти знаєш про маму Лесі Українки – Олену Пчілку?

Які твори Олени Пчілки ти прочитав?

Чим можна пояснити обраний псевдонім – Пчілка?

Літературну діяльність Леся почала рано. У віці дев’яти років написала перший вірш “Надія, присвячений тітці Єлі (О. Косач), котра була заслана до Сибіру за політичні погляди.

Коли майбутній поетесі було лише тринадцять років, вийшов перший її друкований вірш “Конвалія”. Турботлива мати, відсилаючи вірші доньки до друку в Галичину, підписувала їх псевдонімом “Леся Українка” (зменшувальне ім’я “Леся”, бо дівчинка ще була малою, а “Українка” – означає “дівчина з України”).

Дев’ятнадцятирічною Леся Українка написала для молодшої сестри підручник “Стародавня історія східних народів”.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)

Леся Українка (Лариса Петрівна Косач) (1871-1913)


аналіз твору каторжна
Леся Українка (Лариса Петрівна Косач) (1871-1913)