Вчитаймося в Лесине слово іскристе
Матеріал уроку. Леся Українка “Тішся, дитино, поки ще маленька”.
Мета. Узагальнити знання дітей про життєвий та творчий шлях Лесі Українки; вчити сприймати та аналізувати поетичні твори: формувати навички інтонаційного, свідомого, виразного читання; розвивати творчу уяву; виховувати у дітей любов до поезії Лесі Українки.
Обладнання. Портрет Лесі Українки та фото її родини, краєвиди Волині.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Мовна розминка.
III. Актуалізація опорних знань.
1. Метод “Кубування”.
Використовується
– 1 грань – опишіть, хто це, використовуючи вислови з оповідання “Колись весною на Волині (фото Лесі Українки в дитинстві).
– 2 грань – 4, 5, 9, 13. Що означають для письменниці дані числа?
В
В 5 років – писати.
В 9 років – написала перший вірш “Надія”.
В 13 років її вірші вперше надруковані в журналі “Зоря”.
– 3 грань – Як дані прізвища пов’язані з письменницею?
Косач (прізвище Лесі Українки)
Франко (редактор журналу “Зоря”)
Лисенко (навчав гри на фортепіано)
Драгоманов (її дядько по матері Михайло)
– 4 грань – Як дані країни пов’язані з письменницею?
Болгарія Єгипет
Італія Грузія
– 5 грань – Кому присвятила свої вірші Леся Українка?
Мамі тітці
Шевченкові сестрі Олесі
– 6 грань – Назвіть, якими ще мовами досконало володіла Леся, крім тих, що записані на грані куба (грецькою, латинською, польською, болгарською, грузинською, іспанською)
Англійська французька
Німецька італійська
2. Відтворіть уривок з вірша.
Онярочкизелененькі,
Стежечкипонихмаленькі,
Перевиті, мовстрічечки,
Збігаютьсядорічечки.
Річкаплине, берегрвучи,
Далі, даліпопідкручі.
(Он ярочки зелененькі,
Стежечки по них маленькі,
Перевиті, мов стрічечки,
Збігаються до річечки.
Річка плине, берег рвучи,
Далі, дай попід кручі.)
– У ньому замальовується чарівна краса природи Поділля.
IV. Ознайомлення з віршем.
1. Читання вірша вчителем.
– Розгляньте ілюстрацію.
– Які думки хочеться висловити, дивлячись на малюнок?
– Що привертає вашу увагу?
– Заплющте очі і послухайте вірш. (Вчитель читає вірш.)
– Які кольори переважали у вашій уяві? (Кольори веселки, яскраві.)
– Які почуття викликає вірш? (Почуття радості, свободи, бажання жити.) Чи відповідає даний малюнок віршеві?
– Прочитайте вірш мовчки.
2. Створення сенкану “Голубка” та “Думка”. (Колективне завдання виконується на дошці.)
Голубка
Сизокрила, дрібна.
Принесла, перелітала, воркотала.
Хай вона вільно літа!
Пташина
Думка
Легенька, ясна.
Літає, полине, принесе.
Думка лине в незнані світа.
Мрія
3. Гра “Мікрофон”.
– Чому дитина радіє, коли маленька?
4. Пошукова робота.
– Знайти відповідний прикметник до іменника з вірша.
Дитина… (маленька)
Мрії… (ясні)
Голубка… (сизокрила)
Пташина… (мала)
Хвилі… (морські)
Крильцята… (прудкі)
Роса… (жива)
Думка… (легенька)
Світа… (далекі, незнані)
Водиця… (цілюща-живуща)
Простори… (дикі)
Гори… (найвищі)
Країна… (чарівна)
V. Підсумок уроку.
Видатні поети ніколи не залишають нас.
Вони відходять у безсмертя.
Не стерлась райдужна сторінка,
Не вмерла пісня лісова.
Безсмертна Леся Українка
Була і є повік жива.
Олена Журлива
VI. Домашнє завдання.
Навчитися виразно читати вірш. Дізнатися про пам’ятні місця, пов’язані з ім’ям Лесі Українки. Дібрати вірші Лесі Українки про море.
Вчитаймося в Лесине слово іскристе
основні риси бароко
Вчитаймося в Лесине слово іскристе