Моральні ідеали героїв Василя Шукшина

В. М. Шукшин виявився продовжувачем кращих традицій класичної російської літератури. Він завжди вважав, що головне в житті російської інтелігенції – прагнення допомогти людям. І він хотів допомогти людям знайти правду, зберегти щирі духовні цінності. Герої Василя Шукшина, подібно героям Лева Толстого, проходять шлях духовних шукань.

Письменник прагне розкрити суть своїх героїв у кризові моменти їхнього життя, у моменти вибору, розчарування, відкриття і самопізнання. Моральні ідеали В. Шукшина втілюються в характерах героїв, що успадкували

все краще, що було властиво російській людині.

Всі вони прагнуть знайти своє місце в житті країни, знайти додаток своїм силам. Герой кіноповісті “Живе такий хлопець” Пашка Колокольников живе так, як може, не замислюючись про те, як варто жити. Але при цьому він повний уваги до людей, його діяльне добро – прояв сердечності.

Він взагалі живе не розумом, а почуттям, і серце його не обманює. Іван Расторгуев – це хоронитель російської землі. Герої Шукшина постійно міркують про вічне, про добро і зло, про сенс життя, покликання людини. Багато хто з них схильні до максималізму, не готові до компромісів.

Пошук

істини для них починається з пізнання навколишнього світу.

Самі активні суперечки починаються тоді, коли мовлення заходить про роль і призначення людини в житті, про її щиросердечні якості і шляхи самовдосконалення. Вони намагаються все осягти своїм розумом, пізнати на власному досвіді. У духовних шуканнях героя проявляється його натура, сприйняття ним дійсності.

Сенс життя вони бачать у гармонії світу та людини. Піп з оповідання “Вірую!” стає жагучим життєлюбом, як би втілюючи в собі радість стихійного життя. По Шукшину, згода з миром можлива тільки тоді, коли людина відкрита для людей, чуйна, готова подарувати іншим частину своєї душі.

Шукшин захоплюється героями-фантазерами, такими “чудіками”, що сприймають життя поетично, що прагнуть наділити його легендою, наповнити казкою. Талановиті люди майже завжди щедрі. Їм важко боротися з повсякденністю, але вони знаходять опору в любові до всього живого, до природи. Завдання людини – звільнитися від егоїзму, марнославства, дріб’язковості. Але як повернути прекрасне, якщо воно втрачено?

Герої Шукшина готові постійно перебувати в пошуках істини.

У цих суперечливих пошуках, в оманах, труднощах відбився соціальний і історичний стан російського суспільства, найважливіші тенденції життя. У них завжди є присутнім життєстверджуючий початок. З одного боку – ідеал доцільності, користі – з іншої.

При цьому всі улюблені герої В. М. Шукшина ненавидять вульгарність, міщанство, користь. Мірилом цінності в добутках письменника стає реальне життя. Відношення людини до життя – от основний критерій щирого, головне випробування героя на міцність.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)

Моральні ідеали героїв Василя Шукшина


за сестрою скорочено
Моральні ідеали героїв Василя Шукшина