Життя Каменяра

Що знаємо ми про його боріння, про його злидні, нещастя в особистому житті? У біографії митця було багато фактів, “незручних” як для радянських, так і для зарубіжних франкознавців. Тож не дивина, що деякі “білі плями” його життя заповнюються лише тепер.

Батькова кузня була першим яскравим враженням малого Івана. “На дні моїх споминів, – писав він, – десь там у найглибшій глибині горить вогонь… Се огонь в кузні мойого батька. І мені здається, ще запас його я взяв дитиною в свою душу на далеку мандрівку життя. І що він не погас

досі”. Родина Франків жила, як на ті часи, заможно, тому Іван зміг здобути освіту.

Однак не все вдало складалося в житті І.Франка. Його не затвердили 1894 році приват-доцентом Львівського університету, тяжко хворіла дружина, у якої виявилась спадкова психічна хвороба. Однак Іван Якович міг дозволити собі поїздку до Рима для ознайомлення з пам’ятками стародавньої культури.

Він активно писав і друкувався.

Франко не тільки добре знав марксизм, а й виступав його суворим, пророчим критиком у статті “Що таке поступ?” Гучним закликом до відродження нації стала поема “Мойсей” – найвищий витвір поетичного

генія Франка, у якому він провістив майбутнє українського народу: Прийде час, і ти огнистим видом Засяєш у народів вільнім колі, Труснеш Кавказ, впережишся Бескидом, Покотиш Чорним морем гомін волі І глянеш, як хазяїн домовитий, По своїй хаті і по своїм полі…

Вагомим внеском у вітчизняну науку став його “Нарис історії української літератури”. Франко помер на руках студентів у своєму будинку у Львові і був похований у спільній могилі.

Під час перепоховання його упізнали тільки по хустині, що була покладена під голову поету. Зараз на його могилі стоїть пам’ятник. Ми шануємо свого поета і великого борця за народну волю, але знаємо про нього дуже мало. І тому повинні берегти кожну згадку, кожне слово справжніх мемуарів про Франка, що написані справжніми друзями письменника і є правдивими.

В умовах незалежності ми повинні очиститись від усіх нашарувань тоталітарного режиму, показати правдиву історію України і біографії її письменників, у тому числі й І. Я. Франка.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)Життя Каменяра


значення творчості івана франка
Життя Каменяра