Жан де Лафонтен (1621-1695) – БАЙКА

ЗУСТРІЧ З БАЙКОЮ

БАЙКА

Жан де Лафонтен (1621-1695)

Оспівую в байках героїв я буденних,

Яких не знав Езоп в своїх краях священних.

Дають уроки нам правдиві ці пісні…

Жан де Лафонтен

Одним з найславетніших байкарів є французький письменник Жан де Лафонтен. Використавши вже відомі в літературі сюжети різних авторів, він вдихнув у них нове життя. Всесвітню славу йому принесли перші шість збірок байок під назвою “Байки Езопа, переказані віршами паном де Лафонтеном” (згодом вийшло у світ ще шість). У передмові до цього

видання поет висловлює захоплення спадщиною легендарного елліна: “Читання його байок непомітно сіє в душу насіння доброчинності…” Цікаво, що вперше у віршовану форму байку зодягнув давньоримський байкар Федр. Продовжуючи цю традицію, Лафонтен створив нові байки, які яскраво відображають правдиву картину тогочасного французького життя.

У персонажах його байок читачі легко впізнавали найрізноманітніших представників суспільства – селян і придворних, судді” і лікарів, і навіть самого правителя країни Людовика XIV. Останній завжди постає у вигляді лева, який очолює тваринне царство. Леву, як і реальному

королю, властиві пихатість, жорстокість до своїх підлеглих, брехливість і лицемірство. Його оточують Вовки, Ведмеді, Лиси, які багато чим нагадують придворних. Вони всіляко догоджають правителю, зазвичай виявляють при цьому хитрість і користолюбність. Висміюючи вади панівної верхівки, Лафонтен оспівує чесноти простого люду: розум, кмітливість, безкорисливу дружбу. Байкар так яскраво і докладно описує різноманітні життєві сценки, що мораль байки більшою мірою витікає з самих ситуацій, аніж із прямого повчання.

Шарль Перро напророкував байкам свого співвітчизника і сучасника вічне життя. Вже давно минули ті події, які викликали у Лафонтена бажання взятись за перо. Однак його байки продовжують жити. І давно вже стали відомими далеко за межами батьківщини автора.

1. Сюжети чиїх творів лягли в основу байок французького письменника Лафонтена?

2. Поміркуйте над епіграфом. Чи здогадались ви, про яких “героїв буденних” іде мова?


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)


Жан де Лафонтен (1621-1695) – БАЙКА


патріотичні мотиви в творах шевченка
Жан де Лафонтен (1621-1695) – БАЙКА