Збірка І. Франка “З вершин і низин” – важливий етап у розвитку української поезії I. ФРАНКО

10 КЛАС

УКРАЇНСЬКА ДРАМАТУРГІЯ І ТЕАТР 70-90-Х РОКІВ XIX СТОЛІТТЯ

I. ФРАНКО

Збірка І. Франка “З вершин і низин” – важливий етап у розвитку української поезії

Іван Якович Франко – неординарна особистість, людина великого таланту і надзвичайної працездатності. Геніальний поет і прозаїк, блискучий учений, гострий літературний критик, видатний громадсько-політичний діяч, історик, мовознавець, поліглот, видавець, народний педагог. Він – Каменяр, який боровся проти гніту і тиранії за нове, світле і прекрасне життя трудового

народу. Про це свідчить друга збірка письменника – “З вершин і низин”, яка стала важливим етапом на шляху розвитку української літератури. Вона – найвидатніше явище в українській поезії після “Кобзаря” Т. Шевченка. Справедливо про неї сказав П. Хропко: “Уже назва збірки “З вершин і низин” (1893) вказувала на контрастність її побудови, зосередженої навколо проблем буття людини і народу – від вершини духовності, національної ментальності до низин повсякденності”.

Головний ліричний герой збірки – борець, революціонер, який прагне оновлення, йому відомі шляхи, якими слід іти, щоб досягти

гуманістичного ідеалу. Тож не дивно, що одним із провідних мотивів збірки є мотив звеличення подвижництва і волелюбності, людей з новим мисленням, які готові в ім’я щастя народу

Працювати й боротися, навіть якщо доведеться віддати життя. Так, у вірші “Каменярі” передано величну картину боротьби каменярів за кращу долю:

І всі ми вірили, що своїми руками

Розіб’ємо скалу, роздробимо граніт,

Що кров’ю власною і власними кістками

Твердий змуруємо гостинець, і за нами

Прийде нове життя, добро нове у світ.

У збірці також знайшли відтворення реалістичні картини життя знедоленого народу. Особливо хвилюють і викликають співчуття герої циклу “Галицькі образки”. Автор показує умови, в яких живуть селяни, переконливо стверджує, що безземелля призводить до злиднів, а ті в свою чергу стають причиною родинних трагедій і злочинів. Яскравою ілюстрацією є вірші “Гадки на межі” та “Гадки під мужицькою скибою”.

У багатьох віршах збірки звучить мотив викриття тиранії й ницості, протесту проти гноблення народу та людини-трудівника. Особливо відчутно передається цей настрій у поезіях циклу “Оси”, у віршах “Беркут”, “Тюрмо народів, обручем сталевим…”

Але поет-патріот запевнений, що довго так тривати не може, настане час двобою зі злом, стануться у суспільстві кардинальні зміни, адже, як сказано у поезії “Гримить”, уже “мільйони чекають щасливої зміни”. А у веснянці “Viverememento” автор прямо говорить, що для того щоб знищити горе і несправедливість, слід боротися, бо “лиш боротись – значить жить”.

У збірці “З вершин і низин” Франко постає як прихильник незалежності та суверенності України. Цикл “Україна” пронизаний патріотичним пафосом, упевненістю, що завзята боротьба “за волю, щастя і честь” увінчається успіхом.

У творчості практично кожного митця порушується питання про роль мистецтва в суспільному житті. Не оминає цієї теми й Франко. У поезіях “Колись в сонетах Данте і Петрарки”, “Сікстинська мадонна” Франко намагається розгадати загадку вічної таємниці творчості. А у вірші “Котляревський” висловлює свою пошану зачинателю нової української літератури:

Так Котляревський у щасливий час Вкраїнським словом розпочав співати,

І спів той виглядав на жарт не раз.

Та був у нім завдаток сил багатий,

І огник, ним засвічений, не згас,

А розгорівсь, щоб всіх нас огрівати.

Збірка “З вершин і низин” утверджує безсмертя народу та його національних цінностей. У ній звучить заклик берегти духовність і пам’ятати про те, що наш народ гідний щасливого життя в незалежній державі. Тому основний лейтмотив збірки – це оптимістичне очікування оновлення світу, утвердження думки про вічність народу, його духовності, віра у всеперемагаючу силу науки та поступу.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)

Збірка І. Франка “З вершин і низин” – важливий етап у розвитку української поезії I. ФРАНКО


картина васильківського козача левада
Збірка І. Франка “З вершин і низин” – важливий етап у розвитку української поезії I. ФРАНКО