Засудження міщанського світогляду в п’єсі М. Куліша “Мина Мазайло”

Микола Куліш – митець багатогранного таланту. Він писав прозу й публіцистику, але визнання до нього прийшло, коли Гнат Юра поставив у Харкові драму “97”.

Творчість М. Куліша – це багатогранне, загострене зображення побуту психології українців. В Україні у перші десятиліття відбувалися складні соціально-культурні процеси, точилися гострі політичні і літературні дискусії. Микола Куліш завжди знаходиться у центрі подій, головний герой його твору – українець за походженням, але малорос за своєю суттю. Він типовий “колишній

українець”, у психіці якого навіки вкоренилося, що все українське – то “третій сорт”, а відмовитися від свого, національного – єдиний спосіб вирватися з “плебейського” стану. Мина Мазайло, службовець тресту “Донвугілля”, соромиться свого “малоросійського” походження. Причину усіх життєвих невдач він бачить у власному прізвищі: “Мазайло! Жодна гімназистка не хотіла гуляти – Мазайло! На службу не приймали – Мазайло! Од кохання відмовлялися – Мазайло!” Він обирає собі нове прізвище серед кількох таких, що звучать “благородно”: Тюльпанов, Розов, Алмазов, і врешті зупиняється
на Мазєніну. У цьому рішенні його підтримує дружина Килина Трохимівна, для якої теж чоловікове прізвище, що його вона носить багато років, “як віспа на житті…” Розпач вчувається у її словах: “Мене обдурив: я покохала не Мазайла, а Мазалова, чом не сказав?”

Абсолютна відсутність національної свідомості, зневага до свого прізвища, по батькові характеризують доньку Мини Рину. Вона живе в такий час і в такій країні, де все це можна швидко змінити, написавши заяву до загсу.

Щоб підтримати Мину Мазайла у його рішенні, як на крилах прилетіла з Курська тьотя Мотя – живе втілення великодержавної пихи. її українофобство, зверхньо-зневажливий тон, коли мова йде про українське, – це ознака міщанського світогляду.

Твір Миколи Куліша “Мина Мазайло” глядач сприймав як політичну сатиру на міщанство, як критику національної упередженості і великоросійського шовінізму.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)

Засудження міщанського світогляду в п’єсі М. Куліша “Мина Мазайло”


діалог на тему зі шкільного життя
Засудження міщанського світогляду в п’єсі М. Куліша “Мина Мазайло”