ЗАМИЛУВАННЯ КРАСОЮ ПРИРОДИ. МИКОЛА ВОРОНИЙ УЩУХЛА БУРЯ
Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання віршованих творів; розкрити красу і своєрідність поезій; поглиблювати та розширювати образні уявлення; розвивати мовлення, спостережливість, здатність бачити те коло життєвих явищ, які стали об’єктом зображень; виховувати любов до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
– Промовте скоромовку: повільно (тихо); швидше (напівголосно); швидко (голосніше).
Хмаринки-пуховинки,
Химерні, волохаті.
Вмостились
У хлопчика на хаті.
Химерні ці хмаринки –
Хмаринки-пуховинки –
Принесли завдання
Для кожної дитинки.
2. Робота над чистомовкою
Ді-ді-ді – висять он жолуді.
Да-да-да – миє чиста їх вода.
Ду-ду-ду – я по них піду.
Жа-жа-жа – буде з них їжа.
Ця-ця-ця – для Мартина кабанця.
Ця-ця-ця – кабанця хвастунця.
Ід-ід-ід – ще й залишимо на плід.
Ід-ід-ід – щоб розрісся дуба рід.
3. Гра “Шифрувальники”
– Прочитайте речення, переставляючи букви у словах.
КуЩа
ВиЖе в тавкус куща.
МаТ лавапють ройжі і щіля.
ВаХоються бири дів кущи.
ЛеА
НаВо тачує ан всою дозбич.
КуЩа – бира жиха.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
1. Конкурс “чия казочка краща?” (1-ша група)
Учні розказують складену казку “Зустріч із Вечором”, використовуючи художні засоби з прочитаних віршів.
2. Конкурс “чия розповідь краща?” (2-га група)
Учні розповідають складену розповідь від імені Вечора “Як я приходжу на землю”.
3. Конкурс “хто краще?”
Учні читають з пам’яті по одному з віршів про вечір (за вибором, с. 105-106).
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні ми продовжимо ознайомлення з творами українських поетів, які пройняті замилуванням красою природи. Послухайте уривок з вірша.
Тиша надворі, якась підозріла.
Море затихло – готує сюрприз.
Полум’ям блискавка ніч освітила
Стрілкою з неба метнулася вниз.
Вітер набрав повні груди повітря,
Видув натхненно і хвилю здійняв.
Колір змінила небесна палітра,
Дощ із грозою землю злякав.
Буря уперто зчиняла розруху,
Гілля тріщало, двигтіла земля.
Л. Чернуха
– Яким настроєм пронизані рядки поезії?
– Чому надворі підозріла тиша?
– Чи доводилося вам спостерігати бурю?
– Пригадайте почуття, які володіли вами.
Фізкультхвилинка
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Опрацювання вірша Миколи Вороного “Ущухла буря” (с. 106)
1) Виразне читання вірша вчителем.
– Яким настроєм пронизані рядки цього вірша?
2) Словникова робота.
Довідкове бюро
Буря – навальний вітер з дощем і грозою.
Перли – коштовна прикраса.
Разок намиста – тут: нанизані на нитку намистини.
3) Робота в парі. Підготовка до виразного читання вірша.
– Який основний тон виберете для читання вірша?
– Де зробите найдовшу паузу?
4) Гра “Хто краще?”.
Конкурс на краще виразне читання вірша.
5) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
– Чому “скрізь” панує тиша урочиста?
– Із чим поет порівнює сльози?
– Чим, на вашу думку, вони були викликані?
– Знайдіть у вірші уособлення.
– Чи погоджуєтеся ви з твердженням, що вірш пройнято замилуванням красою природи? Поясніть свою думку.
– Доберіть синоніми до слів ущухла, панує, отрясає.
– Перевірте, чи передають дібрані вами слова таку мелодійність, задушевність, зачарованість, як у поета.
2. Хвилинка творчості (словесне малювання)
– Яку ілюстрацію ви намалювали би до твору?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– З яким твором ознайомилися на сьогоднішньому уроці?
– Чим сподобався вам цей вірш?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Намалювати ілюстрації до вірша (с. 106).
ЗАМИЛУВАННЯ КРАСОЮ ПРИРОДИ. МИКОЛА ВОРОНИЙ УЩУХЛА БУРЯ
характер друга твір
ЗАМИЛУВАННЯ КРАСОЮ ПРИРОДИ. МИКОЛА ВОРОНИЙ УЩУХЛА БУРЯ