Заклик до єднання слов’янських народів у поемі “Єретик” – ІІ варіант – ТАРАС ШЕВЧЕНКО

9 клас

ТВОРИ З УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ

II варіант

Справжній патріот ніколи не буде принижувати іншої нації, а поважатиме інші народи так само, як і свій. Таким справжнім патріотом є Т. Г. Шевченко. У своїй творчості він не тільки звертався до історії українського народу, а й осмислював події з життя інших народів: кавказького – у “Кавказі”, чеського – у “Єретикові”, російського – у “Сні”.

Ідея слов’янської єдності з’явилася ще у “Гайдамаках”, де оповідач страждає через те, що слов’янські народи,

зокрема український і польський, замість того щоб “жити та брататься”, розливають ріки братньої крові. Ця ідея постає дещо в іншому плані в “Єретикові”. Чеський і український народи хоч і не воюють між собою, але і не усвідомлюють своїх слов’янських спільних коренів.

Розбрат та роз’єднання в слов’янській сім’ї зумовлені зовнішніми, історичними обставинами, які Т. Шевченком представлені у розгорнутій метафоричній картині:

Запалили у сусіда

Нову добру хату

Злі сусіди; нагрілися,

Й полягали спати.

Значення цих образів розкривається у наступній строфі: велика нова хата – це

сім’я слов’ян, а злі сусіди – це німота, тобто німці. Наслідком такого роз’єднання стали “усобищ лютая змія” і поділ німцями “пожарищ і сирот”.

Але ідея братерству, мов та іскра, що залишилася від підпаленої хати, тліла, та не згасла. І на цьому попелі постав справжній “світоч правди, волі”. Так характеризує Шевченко Шафарика, який розвивав ідею об’єднання слов’янських народів. Ця ідея прийшлася Шевченкові до вподоби: він мріяв про те, щоб навколо панувала воля, якої були позбавлені українці і чехи. І хоч українці в межах Російської імперії і були об’єднані з росіянами, але при цьому зазнавали національних і соціальних утисків. А головний принцип, за яким мали б об’єднатися слов’яни, – це рівність, де кожний народ сприймався б не як молодший чи старший брат, а просто як брат.

Ідеї Шафарика оживили слов’янські народи, як Бог оживив кладовище з мерцями на очах пророка Ієзекіїля:

І – о диво! – трупи встали

І очі розкрили,

І брат з братом обнялися

І проговорили

Слово тихої любові

Навіки і віки!

І потекли в одно море

Слов’янськії ріки!

Такою була мрія Шевченка, і до цього закликав він усі слов’янські народи. Цей заклик є актуальним і зараз. Навіть існуючи окремо, слов’янські нації повинні складати певну наддержавну співдружність, бо спільні були їх корені, спільними або схожими були їх долі.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)

Заклик до єднання слов’янських народів у поемі “Єретик” – ІІ варіант – ТАРАС ШЕВЧЕНКО


професія мого тата
Заклик до єднання слов’янських народів у поемі “Єретик” – ІІ варіант – ТАРАС ШЕВЧЕНКО