Загальна характеристика стилю Григора Тютюнника

Тепло і достовірність – ось мої літературні критерії. Григір Тютюнник “Не святи горшки ліплять – майстри. А майстрами стають люди. Я – людина. Я буду майстром!” – читаємо у щоденнику письменника-новеліста Григора Тютюнника.

Така самооцінка і вимогливість до себе заслуговують на повагу. І він дійсно став майстром художнього слова, точного, лаконічного, яскравого, теплого, талановитого. Безперечно, Тютюнник творив своєрідно. Саме творив, а не писав. Кожну новелу він спершу виношував, як мати дитя під серцем. Не раз він говорив

своїм друзям: “Мені здається, що спочатку йде робота душі.

Часом напружена, інколи прихована. Але постійна робота душі. І колись настає мить, що вигострилась думка до краю, біль серця такий, що воно обкипає кров’ю, а напруга така, ніби кожен нерв – напнута струна на скрипці, ледь-ледь торкни і – він застогне словом. Цей процес схожий, як ото лінза збирає сонячні промені в один пучок. Так і тут: думка, серце і нерви повинні сконцентруватися в слові”. Знаходив таке слово, яке іншим не заміниш.

Довгий шлях пошуку потрібного слова не зупиняв його, бо знав, що “у художнього слова одна-єдина функція. Ця функція

зветься необхідністю”. Його слова то ніжністю, то любов’ю, то ненавистю, то ганебністю влучали прямо в серце.

Дивовижно правдиво змальовував життєві ситуації, умів повно, об’ємно розкрити внутрішній світ героя, бо вважав, що “письменник повинен не просто стежити за вчинками героїв, а думати над ними”. Улюблений жанр Григора Тютюнника – новела. Письменник вважав, що новела стоїть до поезії найближче. Цей жанр вимагав від нього самодисципліни і великої концентрації думки. “Створити художній твір – значить у чомусь вичерпати самого себе”, – говорив він. Тютюнник у новелах зажди працював над почуттями, що жили навколо нього і в ньому.

Головний принцип його творчості сконцентрований у таких словах: “мила моя людино, ніколи я не скажу про тебе чорного слова!” І це було правдою. Він умів дивитися і на зло “з висот розуму”, сприймав його душею. Особливістю творчого стилю Г. Тютюнника є використання художньої деталі в розкритті характеру. “Класичний аналіз психіки в наш час не пройде. Потрібна деталь”.

Яскравим прикладом може служити новела “Зав’язь”. Ось закохані в проваллі. Як уміє автор правдиво передати психологічний стан героїв!

Всього-на-всього очі, а скільки в цій деталі почуття, життєвої правди. “У небо знову сягнула заграва, і в проваллі повиднішало настільки, що мені стає добре видно Сони-ні очі. Вони якісь дивні: наче й злякані трохи, а сміються… На якусь мить я бачу її сухі вимогливі очі”…

Цікаві твори Г. Тютюнника ще однією особливістю – в них майже немає відступів. Читач відразу поринає в яскраві життєві картини, чує гострі діалоги, в яких чітко вимальовуються характери героїв, простих трудівників села. Тютюнник ніколи не повчає. Він вірить і любить свого читача, а тому надає йому право самому оцінити героїв. Умів новеліст у своїх творах показати високі почуття чи такі ганебні явища, як бездуховність, міщанство, споживацтво . Письменник говорив не тільки про недолік у соціальному ладі, а й у національному українському характері. І говорив про це сміливо, відверто.

Він писав, незважаючи на офіційну критику, яка звинувачувала його в “очорненні світлої, радісної дійсності”. Кричали його оповідання гіркою правдою життя, і ніщо не могло його зупинити. Г. Тютюнник залишався правдивим, безкомпромісним, сміливим. І тільки смерть зупинила його…


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)

Загальна характеристика стилю Григора Тютюнника


нарис головатий став поштовхом для написання твору
Загальна характеристика стилю Григора Тютюнника