Загальна характеристика персько-таджицьної лірики

І. Унікальність персько-таджицької лірики.

ІІ. Особливості світосприйняття та специфіка форми.

1. Основні мотиви.

2. Ставлення до життя, до світу.

3. Оспівування кохання.

4. Жанрова специфіка.

5. Найвідоміші постаті. (Найвідомішими постатями є Омар Хайям, Гафіз, Ру­дакі. Рубаї – найвідоміші твори Омара Хайяма, поезії філософського зміс­ту. Плинність та незбагненність світу, земні радощі, краса кохання, про­блеми життя та смерті, швидкоплинності земного життя – основні теми. Гафіз відомий насамперед збіркою творів “Диван”,

яку упорядкували вже після смерті поета. Туди увійшли близько п’ятисот газелей, п’ять касид – панегіриків, рубаї, “вірші з нагоди” та інші твори.

У творчості Гафіза – традиційні для персько-таджицької лірики мотиви вина, кохання, містичне розуміння світу, сум через швидкоплинність життя. Ліричний герой Гафіза постає у різних іпостасях: він і відлюдник, мудрець, аскет, він і мрійник, романтик, скептик. Ліричний герой поєднує в собі непоєднуване: у деяких творах постає аскетичним, стриманим, у деяких – підвладним внутріш­нім суперечностям, обуреним на світ та людей, аж. до грубощів.

Насолода,

оспівана у поезіях Гафіза, – засіб відсторонитися від жорстокої гіркої дій­сності.

Із усього творчого доробку Рудакі до нас дійшло близько тисячі байтів та дві касиди. Відомо, що Рудакі тривалий час був визнаним поетом, набли­женим до еміра . Але втратив прихильність влади, через що по­мер на самоті та у злиднях. Створив панегіричні касиди , звертався до жанрів лірики, елегій, “віршів з нагоди”; також створив великі епічні твори, але тексти не збереглись. У його ліриці – сум за наві­ки втраченими друзями, за молодістю, що минула, оспівування земних на­солод як способу знайти якусь опору серед плинності та непевності світу, позбутися гіркоти й туги.) ІІІ.

Значення персько-таджицької лірики для розвитку всесвітньої літератури.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)


Загальна характеристика персько-таджицьної лірики


трагедія закоханого серця у збірці зів'яле листя
Загальна характеристика персько-таджицьної лірики