Всі дорослі спочатку були дітьми”

Всі дорослі спочатку були дітьми” “Всі дорослі спочатку були дітьми, тільки мало хто з них про це пам’ятає”, – говорить у присвяті до своєї казки “Маленький принц” Антуан де Сент-Екзюпері. Цим вступом до дитячого твору письменник неначе підкреслює, що він адресує його не тільки дітям, але й дорослим. Тому не дивно, що, коли читаєш цю казку, складається враження постійного порівняння: ось так бачить події Малюк, а ось так – доросла людина. І ця відмінність вражає! “Діти повинні бути дуже поблажливі до дорослих”, – співчуває

старшим Малюк, і цим самим письменник запевняє, що дитяче бачення світу – природніше, людяніше, отже, правильніше, ніж у дорослих, і що світ має бути зовсім не таким, яким його роблять дорослі люди. Особливо вражаючою та гострою подається у казці оцінка Маленьким принцом життєвих настанов різних типів дорослих, не пов’язаних між собою, бо живуть вони поодиноко на різних астероїдах. Я вважаю, що Сент-Екзюпері саме в такий спосіб вдалося розкрити глибини внутрішнього світу цих людей, оскільки їм не треба прикидатися кращими, бо вони живуть наодинці зі своєю совістю й переконаннями.

Очима Малюка ми неначе бачимо

людство з усіма його проблемами, вадами: турецький астроном, у відкриття якого не повірили, бо “він був одягнений по-турецькому”, ледар, що знівечив свою планету, тому що вважав: “… інколи якусь свою роботу можна й відкласти, од того нічого не трапиться”. Знайомимося ми й з королем, для якого “головне – щоб поважали його авторитет”, з пихатим честолюбцем, з пияком, якому соромно за згубну ваду. Бізнесмен із четвертої планети жадібно рахував зірки, “щоб бути багатим” . “Дивні люди ці дорослі”, – не розуміє їх Малюк.

Але, на щастя, зустрічаються йому й інші: ліхтарник з п’ятої планети, який “не смішний. Мабуть тому, що він не думає про себе”. Старий географ викликає у Малюка повагу, він заявляє, що у планети Земля “гарна репутація”. Сент-Екзюпері подає портрет людства нашої планети, який складається з відповідної кількості знайомих нам жителів із попередніх планет.

Так постає перед нами наша рідна Земля, сповнена, з погляду Малюка, всілякого безглуздя: властолюбства, пихи, жадоби, пияцтва, душевної черствості. На жаль, ті безглуздя мають силу, а все розумне, добре, гарне – слабке. Та дорослі не помічають безглуздя, всяким “дурницям” надають великої ваги, а головного – краси природи і людських стосунків, правдивості, товариськості, щирості – не бачать і тому не визнають. Малюк переконує нас, що у житті могли б бути й інші стосунки, коли б люди намагалися “приручати” одне одного, налагоджувати між собою зв’язки, коли б вони сприймали світ не очима, а серцем. “Добре бачить тільки серце, найголовнішого очам не видно”, – вчить нас Маленький принц.

Казка викликала у моїй душі цілий спалах почуттів, примусила замислитися над людськими вчинками і вадами. І хоч вона закінчується сумно, але залишає по собі не тільки сум, а й прагнення до прекрасного, світлого, чим наділяє людину дитинство. Цей зірковий світ важливо пронести через все життя. Говорячи словами автора, “треба старанно берегти світильники: порив вітру може погасити їх…”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)


Всі дорослі спочатку були дітьми”


скорочено злочин і кара
Всі дорослі спочатку були дітьми”