Відповіді на білет № 8 ДПА-2013 9 клас “Світова література”

1. Охарактеризуйте Середньовіччя як історичну і культурну добу (хронологічні межі, жанрове розмаїття, найвидатніші представники).

Середньовіччя – період в історії Європи від падіння Римської імперії (5 століття) до епохи Відродження (початок 16 століття). Культура середніх віків характеризується такими основними рисами:

– панівна роль релігії та церкви в суспільстві. Людина розглядається як гріховна істота, яка потребує, насамперед, порятунку душі, очищення перед Богом. Роль мистецтва часто розглядається тільки як спосіб прославити

Бога. Церкви ж приписується роль єдиного посередника між людьми та Богом.

– духовне, божественне протиставляється тілесному, “низькому”, тлінному. Антична культура не знала цього розколу. Середньовічна ж культура обирає духовне.

– втрачено багато досягнень античності. Проте зародилися та розвинулися національні культури народів Європи, що базувалися на фольклорі.

У феодальному середовищі виникає лицарська культура. Лицарський кодекс відображений у жанрах літератури, які виникають у середні віки. Ці жанри створюють культ Прекрасної Дами, високих почуттів, благородства, військової доблесті.

Це лицарські або ж “куртуазні” романи, лірична поезія трубадурів., яка виконувалася співцями народною мовою. Найпопулярніші сюжети – про короля Артура та лицарів “Круглого столу”, лицаря Ланселота, Трістана та Ізольду.

Вперше виникає вища освіта – перші європейські университети.

Великим досягненням середньовіччя стала також готична архітектура (собор Паризької Богоматері). Головна особливість готичної архітектури – спрямованість будівлі угору, до небес, легкість, “відірваність” від землі.

В рамках розвитку національних культур були складені безцінні зразки героїчного епосу європейських народів: “Пісня про Нібелунгів”, “Пісня про Роланда”, “Слово о полку Ігоревім”, “Пісня про мого Сіда”.

Видатні представники: у архітектурі та живопису – Мікеланджело Буонаротті, Ієронім Босх, Лоренцо Берніні, Леонардо да Вінчі, Андрій Рубльов та інші. В літературі – Джефрі Чосер, Фома Аквінський (філософ), Джованні Бокаччо, Данте Аліг’єрі та інші.

2. Розкрийте сутність конфлікту між ентузіастами та філістерами в творі Е. Т. А. Гофмана “Крихітка Цахес на прізвисько Цинобер”.

Розповідаючи історію Цахеса, письменник протиставляє два різних людських світи. Перший з них, більш розповсюджений – це світ обивателів, тобто філістерів. Філістерами звуть людей обмежених, з примітивними інтересами.

Яскравим представником такого типу в творі є сам Крихітка Цахес. Це самовдоволена, егоїстична, лицемірна людина, до того ж недоумкувата. Проте в суспільстві Крихітку Цахеса обожнюють – адже в нього є три золоті волосини, подаровані йому феєю. Ці магічні волосини в творі Гофмана уособлюють владу золота. Весь світ філістерів піддається чарам цього золота, всі люди захоплюються Цахесом. Адже в світі філістерів навіть найпростіші людські почуття – симпатія, любов, доброзичливість найчастіше підвладні матеріальному розрахункові. Цахес живе неправедним багатством, безсовісно краде здобутки інших.

Контраст філістерам становлять ентузіасти. Їх представник – студент Балтазар. Це романтик, безкорисливий служитель ідеалам краси та справедливості. Він – людина киплячої енергії та ясного розуму. Балтазар цікавиться “чудовими мріями з якогось далекого світу, повного блаженної радості”, “високими істинами світу”, відчуває гармонію прекрасної та цілющої природи. Його не засліплюють “золоті волосини” Цахеса-Цинобера, він бачить його потворну сутність. Проте ніхто з філістерів Балтазарові не вірить, його переслідують.

В фіналі, коли всі бачать потвору Цахеса, Балтазар перемагає та за допомогою мага Проспера Альнануса встановлює справедливість. Він одружується з коханою Кандідою, донькою професора Моша Терпіна, яку ладили в наречені Цахесові. Проте деяка іронія звучить у щасливому казковому фіналі. Родина Кандіди – філістери. Недарма маг Альнанус дарує молодим на весілля чарівні горщики, де не пригорає їжа – більшого дива тут не треба. І хто його знає, чи збереже ентузіаст свої поетичне мислення та тверезий глузд у колі, де панує сама практична користь?


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)

Відповіді на білет № 8 ДПА-2013 9 клас “Світова література”


народний малахій
Відповіді на білет № 8 ДПА-2013 9 клас “Світова література”