“ВІДЧУТТЯ” – АРТЮР РЕМБО

АРТЮР РЕМБО (1854-1891)

“ВІДЧУТТЯ”

Поезія “Відчуття” належить до першого періоду творчості шарлевільського вундеркінда (1869 – травень 1870 p.). Вона, як і всі інші твори цього часу, написана олександрійським віршем, що був утіленням “правильного” французького віршування і зазвичай представлений в українських перекладах як шестистопний ямб. Настрої поета тієї пори знайшли своє найкраще відображення в одному з його листів: “Що ви від мене хочете, я впертий у своєму обожнюванні вільної волі…” Саме таким “упертим

в обожнюванні вільної волі” постає ліричний герой вірша “Відчуття”. Його шлях спрямований уперед і в майбутнє, що підкреслює часова форма дієслів, використаних у поезії: “йтиму”, “колотиме”, “почну топтати”, “відчує”, “дозволю овівати” тощо. Він, сповнений величних і піднесених почуттів, наче завмер в очікуванні безкінечної дії, щоб розчинитися чи злитися з Природою, стати душею світу.

Цей вірш Артюра Рембо суголосний поезії Шарля Бодлера “Вечорова гармонія”. Однак якщо в ліричного героя Бодлера вечорова гармонія пробуджує елегійні почуття, навіяні “меланхолійним вальсом”

та “очманінням млосним”, то в героя Рембо, який мріє “бродягою” вирушити невідомо куди, “блакитні вечори” викликають захоплення.

Безкінечна дорога й людина на ній – один з улюблених мотивів і символів світової поезії. Так, він часто зустрічається у творах російського поета-романтика М. Лєрмонтова, де картини нічного пейзажу увиразнюють трагічну самотність ліричного героя:

Небеса прекрасні та безкраї!

Спить земля в промінні голубім…

Чом же серце з болю завмирає?

Жду чого? Жаліюся за чим?

Натомість у ліричного героя Рембо все не так. Природа надихає його, він відчуває себе її частиною. Він не самотній, хоча навколо і немає людей, адже навколишній світ – блакитний вечір, трава, степова свіжість, вітер – такі ж, як і він сам, органічні частки Всесвіту, і це сповнює його душу безмежною любов’ю:

Отож мовчу собі, сповільнюю ходу.

В душі безмежної любові лиш припливи;

Все далі й далі, мов бродяга той, піду,

З Природою, немов із жінкою, щасливий.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)

“ВІДЧУТТЯ” – АРТЮР РЕМБО


професія мого тата
“ВІДЧУТТЯ” – АРТЮР РЕМБО