ВЕРХРАТСЬКИЙ ІВАН

ВЕРХРАТСЬКИЙ ІВАН (псевд. – Любарт Горовський, Подоляк, Лосун, Щипавка; 24.04.1846, с. Більче-Золоте Борщівського р-ну Тернопільської обл. – 29.11.1919, Львів) – філолог, педагог, письменник, природознавець.

Закінчив філософський факультет Львівського університету (1868), природничі курси в Кракові (1874). Дійсний член Наукового товариства імені Шевченка у Львові, створив у ньому й очолив математично-природничо-медичну секцію. Учителював у гімназіях Дрогобича, Станіслава, Львова. У польських і українських часописах опублікував низку нарисів про

тварин, птахів, риб, комах, основаних на власних спостереженнях природи. Ці публікації були одними з перших у становленні української науково-популярної літератури на природничі теми. Дослідження “Початки до уложення номенклатури й термінології природописної народної” (вип. 1- 6, 1864 – 1879) заклало основи української наукової термінології з природознавства. Серед інших праць – “Знадоби до словаря южноруського” (1877), “Замітки про взаємини руського язика і народної літератури” (1880), описи говірок Галичини, Буковини й Закарпаття, зокрема спостереження щодо їх лексики й наголосу.

І. Верхратський –

один із галицьких белетристів і поетів, що з’явилися на хвилі західноукраїнського національно-культурного відродження. 1876 р. вийшли збірки його художніх творів “Стрижок”, “Тріолети”, “Байки, приказки і повістки”. У 1880 р. видавав у Станіславі “письмо літературно-наукове” “Денниця”, в якому за деякими винятками публікував свої вірші, оповідання та статті, а також переклади з інших мов, підписуючись псевдонімами та криптонімами. І. Франко суворо поцінував ці твори за їхню тематичну обмеженість, художню невправність автора та “неприродну, мішану” мову, незугарність якої відтінювалася ще й етимологічним правописом. Як перекладач з польської літератури І. Верхратський зробив певний внесок у процеси літературного взаємообміну та збагачення, зокрема познайомив українців з творчістю Ю. Словацького. Йому належать також оцінки творчості Ю. Федьковича, О. Партацького та ін.

Літ.: Худаш М. Л. І. Г. Верхратський // Мовознавство. 1971. № 4; Франко І. Перше повне видання творів Федьковича // Франко І. Зібр. творів: У 50 т. К., 1982. Т. 33.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)

ВЕРХРАТСЬКИЙ ІВАН


що було на початку світу
ВЕРХРАТСЬКИЙ ІВАН