Твір по поемі Рилєєва “Войнаровский”

Самий великий твір Рилєєва – поема “Войнаровский” , написана на матеріалі української історії. У поемі мова йде про події початку XVІІІ в., боротьбі Петра І зі шведами, про зраду гетьмана Мазепи й про долю його племінника Войнаровского, засланого в Сибір. Войнаровский, головний герой поеми, зображений Рилєєвим як романтичний герой, що непохитно переносить всі удари долі. Причиною його нещасть і розчарувань є не любовні невдачі або утома від світського життя, а гіркі роздуми про долю батьківщини.

По суті, вся поема є сповідь героя – прийом, характерний для романтиків. Сповідь допомагає розкрити внутрішній мир героя, але в той же час певною мірою позбавляє автора можливості виразити власні судження й оцінки

У поемі Рилєєва Войнаровский дана як людина більшої щиросердечної шляхетності. Юношески довірливий і недосвідчений, він був обманутий дядьків – хитрим інтриганом. Однак навіть у посиланні він не в змозі розібратися в суті історичних подій: з одного боку, Мазепа усе ще представляється йому як борець “волі із самовластьем”. З іншого боку, у поемі дана й

інша оцінка подій початку XVІІІ в.:

“Тебе ж, Мазепа, як Іуду, Клянуть українці всюди”.

Особливе місце займає у поемі образ української козачки, що пройшла через весь Сибір у пошуках свого чоловіка, щоб полегшити йому там вага самітності. У її образі Рилєєв також підкреслює насамперед не інтимні переживання, а патріотичні почуття:

“Високих помислів повна, Свою батьківщину любила”.

В іншім місці поет викликує:

“Вона могла, вона вміла Громадянкою й дружиною бути…”

Таких жіночих образів російська література ще не знала. Звідси прямий шлях до зображення росіян женщин-декабристок у Некрасова. Поема “Войнаровский” свідчила про подальший художній ріст Рилєєва. Помітний відхід поета від романтичних умовностей до більшої реалістичної точності. Це проявляється й у мові, більше вільному від застарілих слів, і в описах природи.

Пушкіна писав братові в січні 1824 р.: “З Рилєєвим мирюся. “Войнаровский” повний життя”. Не був згодний Пушкін лише з деякою подвійністю в тлумаченні образа Мазепи. Своє розуміння подій початку XVІІІ в. на Україні він дав через кілька років у поемі “Полтава”.

На жаль, Рилєєв не закінчив ще одну поему – про керівника селянських повстань на Україні. Судячи зі збережених уривків, Наливайко в Рилєєва повинен був бути більш тісно пов’язаний з народом, чим це було звичайно дин романтичних героїв. Велике враження на поета-декабриста зробили рядки з “Сповіді Налипнико”:

Відомо мені: погибель чекає Того, хто перший повстає На утеснителей народу, Доля мене вуж прирекла, Але де, скажи, коли була Без жертв покутувана воля?
Твір по поемі Рилєєва “Войнаровский”


переробити вірш картина платона воронько
Твір по поемі Рилєєва “Войнаровский”