ТУРЧИНОВСЬКИЙ ІЛЛЯ

ТУРЧИНОВСЬКИЙ ІЛЛЯ (30.07.1695, с. Березань, тепер смт. Баришівського р-ну Київської обл. – р. см. невід.) – письменник першої половини XVIII ст.

Син березанського сотника. Навчався спочатку у місцевій школі, потім у Київській академії, яку не закінчив. З 1710 р. мандрував по Україні та Білорусі. Свої мандри описав у автобіографічному творі, що є одним з найкращих зразків автобіографічної прози того часу, типової для творчості “мандрівних дяків”. Рукопис повністю не зберігся, але й відома частина є цінним матеріалом для розуміння тогочасної

епохи, оскільки відтворює колоритну картину побуту й життя мандрівних студентів.

І. Турчиновський був писарем, учителем, співаком, в його біографії натрапляємо на твердження, що він був і автором п’єси, поставленої на Світлу Неділю в Мотилеві, коли “виправили діалог з інтермедією, на якій багатолюдство благочестиве зібралось. І всі тому дивувались, бо там, в тих краях, такої речі не бачили”. Текст інтермедії і діалогу до нас не дійшов. 1718 р. І. Турчиновського висвячено на священика в рідному містечку, подальша доля його невідома.

Літ.: Автобиография южнорусского священника 1-й половини XVIII в. // Киев. старина. 1885. № 2; Житецкий П. Странствующие школьники в старинной Малороссии. // Киев. старина. 1892. № 2.

М. Шевчук


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)ТУРЧИНОВСЬКИЙ ІЛЛЯ


усі успішні люди кар'єристи твір зно
ТУРЧИНОВСЬКИЙ ІЛЛЯ