ТРИБОГ

Бог Вітру (вихору, бурі), покровитель погоди, син Сварога (Сварожич). У Велесовій книзі читаємо: “Стрибог свистів у степах”; “А Стрибог вітри яритиме на землю”. Про те, що Вітри – Стрибожі онуки, знаємо також зі “Слова о полку Ігоревім”. Корінь стр – мають слова, що позначають швидкість: стріла, струмінь, стріляти, стрімкий, стрімголов, стрічати. Стрибог має ще ім’я Посвистач, напевно, від того, що вітер свистить у просторі.

У Козелецькому повіті на Чернігівщині в 1856 р. записано розповідь 85-літньої жінки Гуйдихи та стару

козацьку думу, в якій згадується Посвистач: “Люди ці великі були, зовсім не те, що ми, християни; у них і Бога якось інак звали – кажуть Посвистач якийсь. Він, кажуть то, установляв годину (погоду) усюди ” (Пантелеймон Куліш). За давніми переказами, в околиці Лубен (у Мгарському монастирі) на стелі церкви було ліпне зображення Стрибога у вигляді староро діда з довгою бородою та кільцем у губах: “Кажуть, що ото Старий Вітер з закованими губами. Що тепер Вітри є, то кажуть, молодь шастається; старий же тільки іноді в щілинки поміж губів дмуха – і ото бурі бувають. Якби йому губи розкувать і він дмухонув на ввесь рот –
все б поздував на світі, гори з долинами б порівняв, кінець світові був би… Отже, кажуть, колись таки йому розкуються губи” (Номис, 3151). Свято Стрибога, за відновленим календарем, випадає на 19 серпня. В цей день примічають, яка погода: якщо вітер теплий – буде добрий врожай вівса.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)

ТРИБОГ


опис калини восени
ТРИБОГ