Тема морального обов’язку в драмі Фрідріха Шиллера “Розбійники”

Мені відомий секрет, як уберегти людей від падіння,
А саме – треба закрити своє серце для слабкості.
Фрідріх Шиллер
Видатний німецький гуманіст Фрідріх Шиллер замислювався над сенсом людського життя. Він вважав, що сучасна йому людина втратила простоту, щирість у стосунках з іншими і живе не за вірою, а за розрахунком і навіть у своїх ближніх вбачає вже не друзів, а суперників.
У драмі “Розбійники” показано протистояння двох братів – Карла і Франца, синів графа Моора, носіїв двох протилежних світоглядів.
Карл ненавидить

убозтво навколишнього життя, ставиться з презирством до тих, хто улесливо кориться володарям, утискує злидарів. Він не хоче жити за тими законами, завдяки яким так добре живеться лицемірам, пройдисвітам, лихварям. “Чи ж втиснути мені своє тіло в корсет, чи ж зашнурувати законом волю? Закон примушує плазувати слимаком те, що повинно літати орлом”.
Дізнавшись про рішення батька позбавити його спадка, він впадає у відчай, особисту образу сприймає як прояв несправедливості, що вже стало нормою в людських стосунках.
Він з товаришами ховається в Богемському лісі, стає ватажком розбійників. Карл починає грабувати
багатих, вельможних і допомагає знедоленим та гнаним.
Зовсім протилежних ідей та принципів дотримується його брат Франц. У цьому образі Шиллер показав людину цинічну, без честі, сумління, жорстокого егоїста. Він домагається, щоб увесь батьківський спадок перейшов до нього. Більше того, він претендує на руку нареченої Карла – Амалії.
Мета життя Франца – задоволення власних пристрастей. Франц прагне влади і грошей і вважає, що немає такої перешкоди, яка б завадила йому домогтися свого.
Рідного батька він замкнув у до вежі і прирік на голодну смерть. Тим часом його починають переслідувати жахливі видіння, які можна назвати муками сумління. Зрештою Франц накладає на себе руки.
Одначе не перемагає і Карл. У фіналі драми його охоплює сумнів: чи вірний шлях він обрав? І розуміє, що не тим шляхом він пішов. За свої злочини він розплачується смертю батька та нареченої Амалії і доходить висновку, що немає благородного вбивства чи високої помсти.
Зображуючи суперечки між братами, між Карлом і законом, Шиллер порушує в драмі важливе питання: якщо проти насильства боротися насильницькими методами, то чи не стане й сам благородний месник злочинцем? Автор вважає, що розплата неминуча для кожного, хто порушив моральний закон, незалежно від мотивів, за якими він це скоїв.
У своєму творі Шиллер показав суперечність між правом людини на протест – з одного боку, та злочинністю будь-якого насильницького протесту – з іншого. Це протиріччя трагічне, бо, на думку автора, в реальному житті воно не вирішене.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)


Тема морального обов’язку в драмі Фрідріха Шиллера “Розбійники”


питання к міщанин шляхтич
Тема морального обов’язку в драмі Фрідріха Шиллера “Розбійники”