Тема громадянської війни в романі Яновського “Вершники”

Тема громадянської війни стала провідною у творчості Ю. Яновського. До цієї теми звертався він у новелі “Чотири шаблі”, а потім у романі “Вершники”. У чому ж особливість подання цієї теми письменником?

Передусім у підході до зображуваного матеріалу.

По-перше, незважаючи на ідеологічні реверанси, конче необхідні в ті роки, роман “Вершники” порушує проблеми загальнолюдські: сім’я, рід, честь, батьківщина. Розглядаються проблеми на матеріалі національному, а отже, всі події конкретизовані, поєднані з українською історією.

Задовго

до сьогоднішнього погляду на моральні та історичні засади ідеології соціалізму Ю. Яновський у новелі “Подвійне коло” ставить питання про цінність людського життя. Кожен із братів відстоює свою правду, а ціна тої правди – життя брата. Ніби засліпило щось очі Оверкові, який в останні хвилини не тільки не милує свого брата Андрія, а ще й промовляє: “Рід – це основа, а найперше – держава, а коли ти на державу важиш, тоді і рід хай плаче, тоді брат брата зарубає, он як!” Хіба ж рід – не основа нації, що будує цивілізовану державу!

Та Панасові Половцю не треба ні роду, ні держави, ні закону:

“Рід у державу вростає, в закон та обмеження, а ми анархію несемо на плечах, нащо нам рід, коли не треба держави, не треба родини, а вільне співжиття?” Отже, ціна волі – людське життя? Ю. Яновський подає зображувані події не стільки з погляду ідеології більшовизму, доктрини про класову боротьбу, скільки з позиції гуманізму. Саме в цьому його мистецька заслуга.

Крім того, всі новели, з яких складається роман, побудовані на українському матеріалі.

Автор писав саме про те, як пройшла громадянська війна Україною. Особливо яскраво відображено це у новелі “Дитинство”. Ю. Яновський розповідає про дитинство “товариша Данила”, якого ми побачимо у новелі “Батальйон Шведа”. Ця новела розказує не тільки про дитинство одного героя.

Це ніби екскурс в історію свого народу, його звичаї, в яких відображається ментальність українців. Саме тут коріниться суть гуманістичного світосприймання його героїв: вони повинні шанувати людей, нести життя і волю, берегти саме життя.

Ю. Яновський, зображуючи події громадянської війни, пішов далі, широко узагальнюючи філософську суть подій, даючи їм оцінку з погляду загальнолюдських цінностей.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)

Тема громадянської війни в романі Яновського “Вершники”


слухала лисичка солов я
Тема громадянської війни в романі Яновського “Вершники”