Таємниче перетворення слова

Серед зразків усної народної творчості, створених нашими предками, особливим різновидом є загадки. Хоч вони мають дуже коротку форму, але в кожній з них у художньо-поетичному стилі зображені явища чи істоти. Для того, щоб відгадати загадку, потрібно розуміти алегорії, які в ній використовуються, метафори, якими зображуються предмети і події. Побудовані загадки так, що збуджують цікавість, викликають бажання поміркувати над тим, що ж ховається за звичайними словами?

Народ створив різні види загадок: стосовно кожного явища, подій життя, предметів,

що нас оточують, і про саму людину також. Загадка говорить: Плету, плету хлівець На четверо овець, А на п’яту окремо.

А ми маємо здогадатися, що йдеться про рукавичку, в якій четверо пальців ховаються разом, а п’ятий – великий – окремо. Українські загадки відтворюють народні традиції, звичаї, обряди. Увесь вік їси –

Не проїси, І завжди добре. Так охарактеризовано борщ – улюблену страву українців. Не обійшов народ увагою в загадках і вареників, галушок. Особливістю цього жанру народної творчості можна назвати вживання метафор, образність мови.

Сидить дівчина в коморі, А коса її надворі. Це загадка

по моркву. Іноді її ще називають панною. Нікому й на думку не спаде сказати, що йдеться про цибулю, картоплю чи інший овоч, що росте в землі. Адже тільки довгаста морква з пишним зеленим бадиллям схожа на струнку дівчину. Для цибулі, що виділяє різкий сльозогінний запах, народ знайшов іншу характеристику: пані, над якою сльозами заливаються, ридають.

Розлогий кущ картоплі в загадці перетворюється на велику кудлату птицю, яка нанесла яєць під землею, червонястий гарбуз стає неповоротким Мартином, який сам через тин переліз, а голову на тинові забув. В українських загадках відбувається таємниче перевтілення знайомих слів у несподівані фрази. У них міст стає стрічкою, що впала через річку і з’єднала береги. Стіл перетворюється в чотирьох братів під однією шапкою, а грім уявляється конем, від стрімкого бігу якого земля двигтить.

І хоч найчастіше ми сприймаємо загадки, як веселу розвагу, вони опираються на реальне життя, вчать бачити його багатогранність, красу і неповторність.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)

Таємниче перетворення слова


катерина тарас шевченко читать скорочено
Таємниче перетворення слова