СВІТ ДИТИНИ. МИКОЛА НОСОВ ВИТІВНИКИ
Мета: ознайомити учнів з творчістю Миколи Носова, розкрити гумористичний характер творів; удосконалювати навички свідомого виразного читання за особами; розвивати творчі здібності, зв’язне мовлення, образне мислення; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Сум за сміхом по двору
Невідступно ходить,
Сміх лікує дітвору,
Ну, а сум їй шкодить.
Як дитина-вереда
Хниче без упину,
Значить сталася біда:
Сміх її покинув.
Значить, сум її насів,
З очей сльози точить,
І тому
Голову морочить.
На таку дитину гріх
Гримати і цикать,
Подаруй дитині сміх –
Перестане хникать.
В. Лагода
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Складання чистомовки
– Доповніть чистомовку римованими рядками.
Рі-рі-рі – зростайте у… (добрі).
Лі-лі-лі – діточки мої… (малі).
Ші-ші-ші – не тамуйте зла в… (душі).
Та-та-та – хай панує… (доброта).
– Які слова ми добирали? (Як у вірші, як у пісні, римовані)
– Що таке рима? (Рима – це співзвучність закінчень слів у віршованих рядках.)
2. Робота над скоромовкою
ЛЕЖЕНЬ
Жоржик-лежень, лежебока,
З
Женя каже: – Не лежи,
Жито жати поможи.
Лежень каже: – Може, жалко,
Жалко, Женечко, лежанки?
Що ж, як будете ви жати,
Зможу в житі я лежати!
Грицько Бойко
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
1. Гра “Хто краще?”
Конкурс на краще виразне читання гумористичного вірша Грицька Бойка “Отакий у мене ніс” (с. 163-166).
2. Гра “Наші поради”
Учні зачитують складені поради головному героєві вірша Грицька Бойка “Отакий у мене ніс”.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Розшифруйте слово, прочитавши кожну третю літеру.
Б Л В М К И С Ч Т А У І Є Ю В Т Д Н К П И Ш Ц К І Л И
(Витівники)
– Як ви розумієте це слово?
– Доберіть до нього синонім. (Вигадники)
– Чи зустрічалися ви в житті з витівниками? Де?
– Отже, витівник – це організатор веселощів.
– Промовте слово витівники здивовано; з обуренням; радісно; з питальною інтонацією.
– Саме так називається оповідання російського письменника Миколи Носова.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Біографічна довідка
– Початок письменницької біографії Миколи Носова був незвичайним, і письменником він став ніби випадково: коли у нього народився син, доводилося розповідати йому багато казок. Син підростав і вимагав нових і нових казок. Так Носов почав складати різні історії не тільки для сина, але і для його друзів.
Одного разу Миколу Миколайовича Носова запитали, чому він став письменником: “Дитячим письменником я став тому, що коли я виріс, мені взагалі захотілося стати письменником. А стати письменником мені захотілося тому, що у мене було цікаве життя, і в мене було про що розповісти людям”.
Носов дуже любив спостерігати за іграми дітей, йому подобалася їхня безпосередність, їхні фантазії, вигадки, витівки. Найперше оповідання, яке він написав своєму синочкові,- “Витівники”,- відніс до журналу “Мурзилка”. Оповідання надрукували. За цим оповіданням пішли інші.
2. Опрацювання статті про Миколу Носова (с. 166)
Гра “Рибки”. Самостійне мовчазне читання статті учнями
– Де народився Микола Носов?
– Які збірки оповідань зробили його відомим?
– Які твори цього письменника ви читали?
3. Опрацювання оповідання Миколи Носова “витівники” (с. 166-168)
1) Гра “Передбачення”.
– Як ви вважаєте, про що буде оповідання?
– Яким воно буде – сумним чи веселим?
– Чому ви так вважаєте?
2) Гра “Рибки”. Самостійне мовчазне читання оповідання учнями.
– Чи правильне припущення ви зробили?
– Чи сподобалося вам оповідання?
– Яке воно за настроєм?
– Назвіть імена головних героїв.
Фізкультхвилинка
3) Словникова робота.
Читання стовпчиків слів одне одному в парі
Забави | Витівати |
Крамниці | Зачинили |
Завісили | Злякалась |
Витівники | Забавлятися |
– Серед поданих слів знайдіть спільнокореневі. (Забави – забавляти; витівники – витівати)
– Доберіть синонім до слова крамниця. (Магазин)
4) Повторне читання тексту “ланцюжком”.
– Хто оповідач?
5) Робота над інтонацією.
– Прочитайте окличні речення з різним логічним наголосом.
– Прочитайте питальні речення.
6) Читання за особами.
7) Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання.
– Як же діти організували гру?
– Що вони зробили?
– Чому в хатці було так темно?
– Кого діти найбільше боялися?
– Що Валя сказала про вовка?
– Чи дійсно був вовк? Доведіть.
– Чому Валя відразу не сказала? Прочитайте.
– Чому діти боялися підійти до столу? Прочитайте.
– Як ви вважаєте, чому хотів навчити вас Микола Носов?
– А ви боїтеся темряви? Чому?
– Звідки беруться страхи?
– Як з ними можна впоратися?
– За що ви б могли похвалити дітей?
– За що можна їх посварити?
– Що б сказала мама, якби побачила цю картину?
8) Робота в групах. Складання плану оповідання.
– У вас на столі є конверти. Спробуйте скласти план до оповідання. На картках необхідно поставити номер по порядку, а в тексті знайти початок і кінцівку кожної частини, позначивши їх олівцем.
План
1. Може бути це сірий вовк?
2. Діти читали казку “Троє поросят”.
3. Так і не стали грати в “Трьох поросят”.
4. Спорудження будиночка.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра “Продовж речення”
– Сьогодні на уроці я дізнався…
– Сьогодні на уроці я навчився…
– Сьогодні на уроці я намагався…
– Найкраще мені вдалося…
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Скласти продовження оповідання, починаючи його словами “Одного разу діти знову залишилися вдома самі…”.
СВІТ ДИТИНИ. МИКОЛА НОСОВ ВИТІВНИКИ
про княгиню ольгу скорочено
СВІТ ДИТИНИ. МИКОЛА НОСОВ ВИТІВНИКИ