Скорочено “Собаче серце” Булгакова

Москва, грудень 1924. Видатний хірург професор Пилип Пилипович Преображенський досяг чудових результатів у омолодження. Продовжуючи дослідження, він задумав небувалий експеримент – операцію з пересадки собаці людських гіпофіза і семенників.

Глава перша

Бродячий пес Шарик замерзає в московському підворітті. Страждаючи від болю в боці, на який злий кухар хлюпнув окропом, він іронічно і філософськи описує своє нещасне життя, московський побут і типи людей, з яких, на його думку, самі мерзенні – двірники і швейцари. В полі зору пса

з’являється якийсь пан в шубі і підгодовує його дешевою ковбасою. Шарик вірнопіддано слідує за ним, гадаючи, хто ж його благодійник, раз навіть швейцар в багатому домі, гроза бродячих собак, розмовляє з ним улесливо. З бесіди з швейцаром пан в шубі дізнається, що “в третю квартиру вселили жилтоваришів”, і сприймає новину з жахом, хоча його особисту житлоплощу прийдешнє “ущільнення” не зачепить.

Глава друга

Привівши в багату теплу квартиру, Шарика, який вирішив з переляку поскандалити, присипляють хлороформом і лікують. Після цього пес, якого більше не турбує бік, з цікавістю спостерігає за прийомом пацієнтів.

Тут і старий ловелас, і літня багата дамочка, закохана в молодого красеня-шулера. І всі бажають одного – омолодження. Преображенський готовий їм допомогти – за хороші гроші.

Увечері професору наносять візит члени домкома на чолі зі Швондером – вони хочуть, щоб Преображенський в порядку “ущільнення” віддав дві з семи своїх кімнат. Професор дзвонить зі скаргою на свавілля одному зі своїх впливових пацієнтів і пропонує йому, раз так, оперуватися у Швондера, а сам він поїде в Сочі. Йдучи, члени домкома звинувачують Преображенського в ненависті до пролетаріату.

Глава третя

За обідом Преображенський просторікує про культуру їжі і пролетаріат, рекомендуючи не читати до обіду радянських газет, щоб уникнути проблем з травленням. Він щиро дивується і обурюється, як можна в один і той же час рятувати за права трудящих в усьому світі і красти калоші. Чуючи, як за стіною збори жилтоваришів співають революційних пісень, професор приходить до висновку: “Якщо я, замість того, щоб оперувати щовечора, почну у себе в квартирі співати хором, у мене настане розруха.

Якщо я, входячи до вбиральні, почну, вибачте на слові, мочитися повз унітаз і те ж саме будуть робити Зіна і Дарина Петрівна, у вбиральні почнеться розруха. Отже, розруха не в клозетах, а в головах. Значить, коли ці баритони кричать “бий розруху!” – Я сміюся. Клянуся вам, мені смішно! Це означає, що кожен з них повинен лупити себе по потилиці! “. Заходить мова і про майбутнє Шарика, причому інтрига поки не розкривається, але Борменталю знайомі патологоанатоми обіцяли негайно повідомити про появу “підходящого трупа”, а за псом поки спостерігатимуть.

Шарику купують статусний нашийник, він смачно їсть, у нього остаточно заживає бік. Пес пустує, але коли обурена Зіна пропонує його покарати, професор це суворо забороняє: “Нікого бити не можна, на людину і на тварину можна діяти тільки навіюванням”.

Тільки Шарик прижився в квартирі – раптово після телефонного дзвінка починається біганина, професор вимагає обід раніше. Шарика, позбавивши їжі, замикають у ванній, після чого тягнуть в оглядову і дають наркоз.

Глава четверта

Преображенський і Борменталь оперують Шарика. Йому імплантують насінники і гіпофіз, взяті від свіжого людського трупа. Це повинно, за задумом медиків, відкрити нові горизонти в їх дослідженні механізму омолодження.

Професор не без смутку передбачає, що пес після такої операції однозначно не виживе, як і ті тварини, що були до нього.

Глава п’ята

Щоденник доктора Борменталя – історія хвороби Шарика, в якій описується все відбуваються з прооперованим і все-таки вижившим псом. У нього випадає шерсть, змінюється форма черепа, гавкіт стає схожий на людський голос, швидко ростуть кістки. Він вимовляє дивні слова – з’ясовується, що будучи вуличним псом він навчився читати по вивісках, але деякі прочитував з кінця. Молодий доктор робить захоплений висновок – зміна гіпофіза дає не омолодження, а повне олюднення – і емоційно називає свого вчителя генієм. Однак сам професор похмуро засиджується над історією хвороби людини, чий гіпофіз пересадили Шарику.

Глава шоста

Медики намагаються виховати своє творіння, прищепити потрібні навички. Смак Шарика в одязі, його мова і повадки нервують інтелігентного Преображенського. По квартирі висять плакати, що забороняють лаятися, плювати, кидати недопалки, лузати насіння. У самого Шарика ставлення до виховання пасивно-агресивне: “Вхопили тваринну, пошматували ножем голову, а тепер гребують”. Поспілкувавшись з будкомом, колишній пес впевнено оперує канцелярськими термінами і вимагає оформити йому посвідчення особи. Він вибирає собі ім’я “Поліграф Поліграфович”, прізвище ж приймає “спадкове” – Шариков.

Професор висловлює бажання купити будь-яку кімнату в будинку і виселити Поліграфа Поліграфовича туди, але Швондер злорадно йому відмовляє, пригадуючи їх ідейний конфлікт. Незабаром в квартирі професора трапляється комунальна катастрофа: Шариков погнався за котом і влаштував потоп у ванній.

Глава сьома

Шариков п’є за обідом горілку, як алкоголік зі стажем. Дивлячись на це, професор незрозуміло зітхає: “Нічого не поробиш – Клим”. Увечері Шариков хоче відправитися в цирк, але коли Преображенський пропонує йому більш культурну розвага – театр, відмовляється, тому що це “контрреволюція одна”. Професор збирається дати Шарикову що-небудь почитати, хоча б “Робінзона”, але той вже читає переписку Енгельса з Каутським, дану йому Швондером. Правда, зрозуміти йому вдається трохи – хіба що “взяти все, та й поділити”. Почувши це, професор пропонує йому “поділити” упущену вигоду від того, що в день потопу зірвався прийом пацієнтів – заплатити 130 рублів “за кран і за кота”, а книжку велить Зіні спалити.

Спровадивши Шарикова в супроводі Борменталя в цирк, Преображенський довго дивиться на законсервований гіпофіз пса Шарика і вимовляє: “Їй-богу, я, здається, наважуся”.

Глава восьма

Новий скандал – Шариков, розмахуючи документами, претендує на житлоплощу в квартирі професора. Той обіцяє застрелити Швондера і замість виселення загрожує Поліграфу позбавленням харчування. Шариков притихає, але ненадовго – він вкрав у кабінеті професора два червінці, причому крадіжку намагався звалити на Зіну, напився і привів в будинок пяниць, після видворення яких у Преображенського пропали малахітова попільничка, боброва шапка і улюблена тростину.

Борменталь за коньяком зізнається Преображенському в любові і повазі і пропонує особисто нагодувати Шарикова миш’яком. Професор заперечує – йому, вченому зі світовим ім’ям, вдасться уникнути відповідальності за вбивство, а ось молодому доктору – навряд чи. Він сумно визнає свою наукову помилку: “Я п’ять років сидів, виколупував придатки з мізків… І ось тепер, питається – навіщо? Щоб в один прекрасний день наймилішого пса перетворити в таку мразь, що волосся дибки стає. Дві судимості, алкоголізм, “все поділити”, шапка і два червінці пропали, хам і свиня… Одним словом, гіпофіз – закрита камера, яка визначає людські дані особи. Дані! ” А тим часом гіпофіз для Шарикова був узятий у якогось Клима Чугункина, злочинця-рецидивіста, алкоголіка і дебошира, який грав на балалайці по корчмах і зарізаного в п’яній бійці. Лікарі невесело уявляють собі, який жах при такій “спадковості” може вийти з Шарикова під впливом Швондера.

Вночі Дарина Петрівна видворяє п’яного Поліграфа з кухні, Борменталь обіцяє влаштувати йому вранці скандал, але Шариков зникає, а повернувшись, повідомляє, що влаштувався на службу – завідувачем підвідділом з очищення Москви від бродячих тварин.

У квартирі з’являється панянка-друкарка, яку Шариков представляє як свою наречену. Їй відкривають очі на брехню Поліграфа – він зовсім не командир Червоної армії і поранений зовсім не в боях з білими, як стверджував в розмові з дівчиною. Викритий Шариков загрожує друкарці скороченням штатів, Борменталь бере дівчину під захист і обіцяє пристрелити Шарикова.

Глава дев’ята

До професора приходить його колишній пацієнт – впливовий чоловік у військовій формі. З його розповіді Преображенський дізнається, що Шариков написав донос на нього і Борменталя – нібито ті висловлювали погрози вбивства по відношенню до Поліграфа і Швондера, вимовляли контрреволюційні промови, незаконно зберігають зброю і т. д. Після цього Шарикову безапеляційно пропонують забиратися з квартири, але той спочатку упирається, потім нагліє, а врешті-решт і зовсім дістає пістолет. Медики скручують його, роззброюють і присипляють хлороформом, після чого звучить заборона будь-кому входити або виходити з квартири і в оглядовій починається якась діяльність.

Глава десята (епілог)

У квартиру професора приходить міліція за наводкою Швондера. У них є ордер на обшук і, виходячи з результатів, арешт за звинуваченням у вбивстві Шарикова.

Однак Преображенський спокійний – він розповідає, що його лабораторна істота раптово і нез’ясовно деградувала з людини назад в собаку, і показує міліції і слідчим дивне створіння, в якому ще впізнаються риси Поліграфа Поліграфовича.

Пес Шарик, якому шляхом повторної операції повернули його собачий гіпофіз, залишається жити і насолоджуватися в квартирі професора, так і не зрозумівши, для чого йому “пошматували всю голову”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)Скорочено “Собаче серце” Булгакова


твір на тему вік живи вік учись
Скорочено “Собаче серце” Булгакова