Скорочено “Прометей закутий” Есхіла

З титаном Прометеєм, благодійником людства, ми вже зустрічалися в поемі Гесіода “Теогонія”.Там він – розумний хитрун, який влаштовує розподіл жертовного бичачого м’яса між людьми і богами так, щоб краща частина дісталася в їжу людям. А потім, коли розлючений Зевс не хоче, щоб люди могли варити і смажити дісталося їм м’ясо, і відмовляється дати їм вогонь, Прометей викрадає цей вогонь потай і приносить людям у підлогою очереті. За це Зевс приковує Прометея до стовпа на сході землі і насилає орла викльовував його печінку. Тільки через

багато століть герой Геракл вб’є цього орла і звільнить Прометея.

Потім цей міф стали розповідати інакше. Прометей став величний і піднесеніше: він не хитрун і злодій, а мудрий провидець. Саме ім’я “Прометей” означає “Промислитель”.) На початку світу, коли старші боги, Титани, боролися з молодшими богами, Олімпійцями, він знав, що силою Олімпійців не взяти, і запропонував допомогти Титанам хитрістю, але ті, гордовито покладаючись на свою силу, відмовилися, і тоді Прометей, бачачи їх приреченість, перейшов на бік Олімпійців і допоміг їм здобути перемогу. Тому розправа Зевса зі своїм колишнім другом

і союзником стала здаватися ще більш жорстокою. Мало цього, Прометею відкрито і те, що буде в кінці світу. Олімпійці бояться, що як вони скинули свого часу батьків-Титанів, так і їх колись повалений нові боги, їх нащадки. Як цьому запобігти, вони не знають. Знає Прометей; потім Зевс і терзає Прометея, щоб дізнатись у нього цю таємницю. Але Прометей гордо мовчить. Тільки коли Зевсов син Геракл – ще не бог, а тільки трудівник-герой – у подяку за все добро, яке Прометей зробив людям, вбиває роздираючого орла і полегшує прометеєвого борошна, то Прометей в подяку відкриває таємницю, як врятувати влада Зевса і всіх Олімпійців.

Є морська богиня, красуня Фетіда, і Зевс домагається її любові. Нехай він не робить цього: долею призначено, що у Фетіди народиться син сильнішим за свого батька. Якщо це буде син Зевса, то він стане сильнішим Зевса і скине його: влада Олімпійців прийде кінець. І Зевс відмовляється від думки про Фетіді, а Прометея в подяку звільняє від страти і приймає на Олімп. Фетіду ж видали заміж за смертного людини, і від цього шлюбу в неї народився герой Ахілл, який дійсно був сильнішим не тільки свого батька, а й усіх людей на світі. Ось з цього розповіді і зробив свою трагедію про Прометея поет Есхіл. Дія відбувається на краю землі, в далекій Скіфії, серед диких гір – може бути, це Кавказ. Два демона, Влада і Насильство, вводять на сцену Прометея, бог вогню Гефест повинен прикувати його до гірської скелі. Гефесту шкода товариша, але він повинен коритися долі і волі Зевса: “Ти до людей понад міри був співчутливим”. Руки, плечі, ноги Прометея оковують кайданами, в груди забивають залізний клин. Прометей безмовний. Справу зроблено, кати йдуть, Влада кидає зневажливо: “Ти – Промислитель, ось і промисли, як самому врятуватися!” Тільки залишившись один, Прометей починає говорити. Він звертається до неба і сонця, землі та морю: “Погляньте, що терплю я, бог, від божих рук!” І все це за те, що викрав для людей вогонь, відкрив їм шлях до гідного людини життя. Є хор німф – Океанид.

Це дочки Океану, іншого титану, вони почули в своїх морських далях гуркіт і брязкіт прометеєвого кайданів. “О, краще б мені нудитися в Тартар, ніж корчитися тут у всіх на виду, – вигукує Прометей. – Але це не навіки: силою Зевс нічого від мене не досягне і прийде просити мене про свою таємницю смиренно і ласкаво”. – “За що він карає тебе? “-” За милосердя до людей, бо сам він немилосердний “. За океанидами входить їх батько Океан: вінколись воював проти Олімпійців разом з іншими Титанами, але змирився, скорився, пробачили і мирно хлюпається по всіх кінцях світу. Нехай зрозуміє і Прометей, не то не минути йому ще гіршою кари: Зевс мстивий! Прометей презирливо відкидає його поради: “Про мене не турбуйся, подбай про себе: як би тебе самого не покарав Зевс за співчуття злочинцеві! “Океан йде, Океаніди співають милосердя пісню, поминаючи в ній і прометеєвого брата Атланта, який ось так само мучиться на західному кінці світу, підтримуючи плечима мідний небосхил.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)Скорочено “Прометей закутий” Есхіла


поза межами болю осип турянський скорочено
Скорочено “Прометей закутий” Есхіла