Сцена балу в комедії О. С. Грибоєдова “Горе від розуму”

Сцена балу в комедії готується заздалегідь. З точки зору ідейного конфлікту п’єси розвиток дії передбачає монологами Чацького і Фамусова, в яких протиставляються ідеали та ідейні переконання “століття нинішнього” і “століття минулого”, виявляється неприйняття суспільством ідей і думок Чацького – представника передової дворянської молоді 10-20-х років XІX століття.

Велике значення мають картини та явища, що передують балу. Прагнучи добитися у Софії визнання на початку третьої дії комедії, Чацький сам подає їй привід для

насмішок:

Я сам? чи не так смішний?

Говорячи про любов, яку він відчуває до Софії, герой ототожнює її з безумством:

Від божевілля можу я остерегтися…

Реакція Софії на цю репліку Чацького і послужила основою для плітки, настільки швидко разнесшейся на танцювальному вечорі у Фамусова:

Ось знехотя з розуму звела!

Сцена балу – це типова картина московських звичаїв того часу, так звана “галерея типів” фамусовской Москви. Кожна сім’я, запрошена в будинок до Фамусова, включає в себе типових представників цього суспільства, розігрує свою маленьку комедію з повною змалюванням характерів.

Першою

приїжджає подружжя Горічей. Чоловік, Платон Михайлович, – старий друг і товариш по службі Чацького. В молоді роки він був веселим, рухливим і живою людиною, а тепер, за словами Чацького, він “спокійний і ледачий”, ім забуті “шум таборовий, товариші-брати”.

Думається, що Наталя Дмитрівна до заміжжя також добре знала Чацького. Про це можна судити з її першої реакції при зустрічі з героєм:

Не помиляюся чи!., Він точно, по обличчю…

Ах! Олександр Андрійович, ви чи що?

Наталія Дмитрівна – яскравий приклад втілення жіночої влади. Своїми турботами про здоров’я “нездорового” чоловіка вона вбила в Платона Михайловича ту жвавість, яка була властива йому в молодості, зробивши з нього безвольного людини. Наталія Дмитрівна повністю підпорядкувала собі чоловіка своїми постійними зауваженнями, помилковими хвилюваннями про його здоров’я:

Ах! Мій любий!

Тут так свіжо, що сечі немає,

Ти розкрив весь і розстебнув жилет.

Показовою фраза Наталі Дмитрівни: “Мій чоловік – чарівний чоловік”, – побудована за тим же принципом, що і фраза Мовчазна: “Ваш шпіц – чарівний шпіц”. Це свідчить про те, що роль чоловіка в сімейному житті зведена до рівня іграшки, забави в руках дружини. Та й сам Платон Михайлович вважає сімейне життя нудьгою, оскільки вже кілька років “твердить дует а-мольних” на самоті, зауважуючи при цьому, що тепер він “не те”.

Слідом за Горічамі з’являється сім’я Тугоуховскіх: князь і княгиня з шістьма дочками. Шість княжен разом з графинею-онукою представляють, за словами Гончарова, “контингент наречених” того часу. Їх поведінка повністю відповідає тому, як описує Фамусов московських панночок в монолозі “Смак, батюшка, відмінна манера…”: княжни вміють “причепуритися” “тафтіцей, чорнобривців та серпанком”, всі їх розмови зводяться до розмов про вбрання:

Ні, якщо б бачили мій тюрлюрлю атласний!

Який ешарп cousіn мені подарував!

Поведінка гостей на балу в будинку Фамусова підтверджує той факт,

Що визначальними в суспільстві є чин і гроші. Княгиня туго-ховская вже було відправила чоловіка до Чацькому посватати дочок, але, дізнавшись, що молодий чоловік небагатий і ніде не служить, почала кликати князя назад.

У комедії Грибоєдов використовує такий традиційний прийом для класицистичних п’єс, як говорять прізвища. Яскравим прикладом тому може служити князь Тугоуховскій, який вважає глухоту єдиним недоліком. Він сам погано чує і змушений все перепитувати по кілька разів, приставивши до вуха слухову трубку.

Він, як і Платон Михайлович, знаходиться в повному підпорядкуванні у дружини. Його роль у сім’ї настільки незначна, що протягом всього балу він не вимовляє ніяких слів, крім вигуків “І-хм!”, “О-хм!”, “У-гм!” І т. д.

Стара Хдестова, пережиток Катерининського століття, затята крепостніца, своєрідний “Фамусов у спідниці”, впевнено тримається в суспільстві, сміливо висловлює свої судження, знаючи, що їй ніхто не сміє заперечувати. Вона всіма силами намагається захищати “. Минулого життя через підла риса”, виступаючи проти утворення і всього нового, що може змінити усталений лад.

Персонаж, без якого галерея типів фамусовской Москви, представлена на балу у Фамусова, була б неповною, – це ЗАГОРЕЦЬКА, “запеклий шахрай, шахрай”. Усі знають про це, але тим не менше його всюди приймають, так як “майстер прислужити”. Він чемно пропонує Софії квиток на виставу, підтакує всім, у всьому погоджується з оточуючими.

Чацький примудряється викликати неприязнь і роздратування у всіх гостей, присутніх на балу, своїми уїдливими зауваженнями і різкими висловлюваннями на адресу членів фамусовского суспільства, ніж наближає кульмінацію і розв’язку суспільного конфлікту, зіткнення “століття нинішнього” з “століттям минулим”.

Так, він встигає наговорити кількостей графині-внучці, що сидить “у дівках ціле століття”.

Злагоду, єдність, згуртованість – важлива характеристика московського суспільства.. Ця єдність виявляється і в тому, як це суспільство сприйняло Чацького і його мови. Настільки ж одностайна була фамусовская Москва і в поширенні плітки про божевілля головного героя, в тому, як швидко ця плітка рознеслася завдяки панам П. і N.. які не мають навіть повного імені.

Плітка об’єднала всіх героїв комедії. Чутка про божевілля Чацького з’явився для фамусовского світу єдиною зброєю проти сміливих промов Чацького, єдиним виходом з ситуації, що створилася. Московський “світло” таким чином висловив своє ставлення до поведінки героя, розцінивши його як соціальне божевілля. Фамусов – ідеолог цього товариства – каже:

Навчання – ось чума, вченість – ось причина,

Що нині пущі, ніж коли,

Божевільних розвелося людей, і справ, і думок.

По тому, як швидко поширилася плітка, можна судити про характери людей, що населяють це товариство. Сам Чацький, почувши розмову Хлєстової і Репетілова, дізнається про суть що розноситься плітки. Він навіть дає оцінку так званому “механізму” її розповсюдження:

Повірили дурні, одним передають,

Старі жінки вмить тривогу б’ють…

Софія, пустила слух, не бачить в цьому нічого негожого:

Хочу – люблю, хочу – скажу.

Мовчазний до пліток ставиться негативно:

Ах! Злі язики страшніші пістолета.

Маленький чиновник знає, що плітка може в одну мить знищити людину або ж допомогти зробити кар’єру.

Плітка служить засобом розкриття характерів не тільки головних персонажів, а й другорядних. Так, Платон Михайлович спочатку не вірить тому, що Чацький “зійшов з розуму”, але змушений визнати це, коли дізнається, що так думають усі.

ЗАГОРЕЦЬКА веде розмову, пов’язаний з пліткою, у бік немислимих припущень. Він говорить про те, чого не могло бути:

Його в божевільні запроторив дядько-шахрай…

Схопили, в жовтий будинок, і на ланцюг посадили…

Стара Хлєстової згодна з Фамусова і вважає, що можна зійти з розуму від “пансіонів, шкіл, ліцеїв”, виступаючи тим самим проти освіти, вбачаючи в ньому причину розповсюдження вільнодумства. Дійшовши до графині-бабусі, плітка набуває вже форму гротеску:

Що? до фармазон в клоб? Пішов він у пусурмани? ..

Отже, плітка об’єднала громадський і любовний конфлікти. А фінал для самого Чацького трагічний. Йому було важко дізнатися, що слух про його божевілля був пущений Софією, в яку він закоханий.

Суспільний конфлікт досягає кульмінації в монолозі Чацького про французіке з Бордо “У тій кімнаті незначущих зустріч”. Всі гості відвернулися від героя і не звертають на нього ані найменшої уваги: “все в вальсі кружляють з найбільшим ретельністю… Люди похилого віку розбрелися до карткових столів”.

Герой самотній серед натовпу людей.

Отже, сцена балу грає важливу роль в комедії “Лихо з розуму” Грибоєдова. Тут відбувається кульмінація громадського і любовного конфліктів. Сцена балу наближає і розв’язку.

Крім того, на балу перед глядачем проходить галерея типів московського панства першої чверті XІX століття.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)

Сцена балу в комедії О. С. Грибоєдова “Горе від розуму”


котляревський москаль чарівник скорочено
Сцена балу в комедії О. С. Грибоєдова “Горе від розуму”