Роздум за твором Шандора Петефі “Коли ти муж будь мужнім”

Читаючи оповідання Дж. Лондона “Любов до життя”, ми спостерігали за тим, як по-різному можуть діяти герої у тяжких життєвих випробуваннях: один прявляє слабкість і гине, а інший, зібравши усі сили, бореться до останнього і здобуває перемогу. Серед безкрайньої Півночі перемагає безіменний герой американця Джека Лондона, на загубленому серед океанів безлюдному острові виборює право на життя герой англійця Даніеля Дефо Робінзон Крузо, а герой француза Жуля Берна п’ятнадцятирічний капітан Дік Сенд віддано бореться за життя своїх друзів і перемагає у цій благородні справі.

Що ж допомогло всім цим героям вистояти у непростих життєвих обставинах?

Уявімо на мить, що ми створюємо віртуальний Музей мужньої людини. Які речі, пов’язані з названими героями, ви хотіли б у якості експонатів розмістити у цьому музеї? .

Яким ви уявляєте автора цього вірша – Шандора Петефі? Очевидно, він сам був мужньою, сміливою людиною. Можливо, воював).

А що нам розповідає про Шандора Петефі малюнок на стор. 204? (Петефі дійсно був воїном, адже на малюнку художник зобразив його у військовій

формі і на коні. У лівій руці він тримає шаблю, і вся його постава – горда і впевнена – свідчить про його мужність і хоробрість, з якими він захищає свою Батьківщину.

Свою Батьківщину – Угорщину – Шандор Петефі вважав найкращою країною у світі. З дитячих років змушений разом з батьками, незаможними селянами, переїздити з місця на місце, шукаючи кращої долі, він познайомився чи не з усіма куточками мальовничого краю. Здібний, допитливий хлопчик жив і навчався у багатьох містах і селах Угорщини.

Пізніше 18-річний юнак уже самостійно вирушив у велику подорож рідною країною. Тяжка нужда, голод і хвороби супроводжували його всюди. Та найбільші страждання викликали у юного Шандора Петефі картини рабства рідного народу.

Угорщина входила до складу Австро-Угорської імперії і знемагала під гнітом австрійських поневолювачів. Усюди Петефі бачив злидні і безправ’я простих угорців, і його серце сповнювалося болем і мужністю: він мав зробити все, щоб визволити батьківщину з-під гніту австрійців!

Свої думки, спостереження Шандор заносив до записника, там же з’явилися і його перші вірші.

Незабаром ім’я молодого поета Шандора Петефі стало відомим у всіх куточках Угорщини. Особливо захоплювалася його віршами молодь, адже в них відчувалася волелюбна думка поета, що кликала до непокори, до революційного повстання проти австрійців та місцевих можновладців, котрі пригноблювали селян. Вірші його перетворювалися на пісні, які співали в селянській хаті й в оселі ремісника, на зборах революційної інтелігенції й на студентських вечірках.

Ці пісні були ковтком свободи, що надихав угорців на рішучий виступ проти гнобителів-австрійців.

Революцію, яка розпочалася в Угорщині у 1848 році, Шандор зустрів новими віршами, що кликали народ на боротьбу проти гнобителів. Поет і сам вступив до революційного війська. Сучасники запам’ятали майора Петефі як мужнього й непохитного воїна.

У перервах між боями він складав вірші, які підтримували звитяжний дух угорців, підбадьорювали їх, закликали захистити революцію, відстояти свободу.

В одному із найкровопролитніших боїв двадцятишестирічний Шандор Петефі загинув. При ньому знайшли його записник, останній вірш був недописаний…

Ты кончил жизни путь, герой Теперь твоя начнется слава, И в песнях родини святой Жить будет образ величавши, Жить будет мужество твоє, Освободившееее…

Ці поетичні рядки англійського поета Дж. Г. Байрона, без сумніву, можна присвятити герою і поету Шан-дору Петефі. Угорці довго не могли повірити, що загинув їхній Співець.

Часто говорили, що Шандор живий, що його хтось бачив. І справді, Шандор Петефі живий і сьогодні: в Угорщині шанобливо згадують свого волелюбного митця, знають напам’ять чимало його віршів, приносять квіти до пам’ятника мужнього Петефі.

Запитання. Як ви гадаєте, чи можна портрет угорського поета Шандора Петефі розмістити у нашому Музеї мужньої людини? А що з речей поета ви запропонували б обов’язково представити серед експонатів музею? .

Мабуть, у цьому записнику зберігся і один із найвідоміших віршів Шандора Петефі “Коли ти муж – будь мужнім”. Я прошу найкращого нашого читця ще раз виразно прочитати цей вірш.
Роздум за твором Шандора Петефі “Коли ти муж будь мужнім”


володимир сосюра спокоєм повиті вірш читати
Роздум за твором Шандора Петефі “Коли ти муж будь мужнім”