“Роман-трагедія” – Відкрита книга РОМАН “ЗЛОЧИН І КАРА”

Федір Достоєвський 1812 – 1881

Відкрита книга

РОМАН “ЗЛОЧИН І КАРА”

“Роман-трагедія”

У центрі сюжету – історія вбивства студентом Раскольниковим старої лихварки Альони Іванівни та її сестри Лизавети, історія морального каяття злочинця. Злочин, скоєний Раскольниковим, не має нічого спільного з тими протиправними діями, які диктуються традиційними негативними стимулами – ревнощами, бажанням помститися, зажерливістю, марнославством, ненавистю. Раскольников зіткнувся не з окремою людиною – антагоністом –

він протиставив себе усталеному світопорядку, який категорично не сприймав. Такий конфлікт нагадує “фатальні” зіткнення ідей і їхніх прихильників в античній трагедії. Достоєвський переніс типово трагедійний конфлікт в епічний твір, що й визначило в романі домінуючу роль напружених ідеологічних, морально-філософських суперечок і дискусій.

Nota bene. Російський письменник і філософ В’яч. Іванов назвав “Злочин і кару” “романом-трагедією”. І не лише тому, що філософській романній оповіді притаманний високий трагедійний пафос, а й з огляду на особливості композиційної та сюжетної будови. Дія в “романі-трагедії”

розгортається за законами драматичного мистецтва. Трагедійний конфлікт стягує всі сюжетні перипетії в тугий вузол. Час подій украй сконцентрований, згущений. Звідси “швидкий літопис”, динамізм зображення подій, несподівані повороти “сценічної” дії, величезна кількість монологів і діалогів, переважання патетичного начала, властивого драмі, над спокійною об’єктивністю епосу.

Майстерність сюжетотворення в “Злочині і карі” так само, як і в інших романах Достоєвського, доведена до досконалості. У творі, “переповненому” великими, суттєво важливими й дрібними, нібито незначними подіями, численними описами, замальовками побуту, звичаїв, не можна усунути жодної деталі. Усі “подробиці” підпорядковані загальному задуму, усі вони мають на меті розкрити особистість героя. Кожна окрема сюжетна перипетія – це складне оповідання, усі сюжетні колізії в цілому групуються ніби в акти драми, вони “є залізними ланками логічного ланцюга, на якому висить, мов якесь планетне тіло, основна подія, мета всього оповідання…” (В’яч. Іванов).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)

“Роман-трагедія” – Відкрита книга РОМАН “ЗЛОЧИН І КАРА”


арготизми лексика
“Роман-трагедія” – Відкрита книга РОМАН “ЗЛОЧИН І КАРА”