Ревізор характеристика образу Городничий

Городничий – другий за значимістю персонаж комедії; “голова” повітового міста, від якого “3 роки скачи, ні до якої держави не доїдеш”. Таке “серединне” місто повинне служити символом провінційної Росії взагалі, а Г. Сквоз-ник-Дмухановский – втілювати собою тип “городничого взагалі”.

Згідно гоголевским “Зауваженням для рр. акторів”, Г. що “вже постарів на службі і дуже не безглузда, по-своєму, людина. Риси обличчя його грубі і жорсткі, як у всякого, що розпочав важку службу з нижчих чинів. Волоса на нім стрижені

з сивиною”.

Г. – у відмінність навіть від Хлестакова – бере участь у дії від першої сцени до останньої. На початку він зачитує лист від “приятеля” Андрія Івановича Чмыхова з “пренеприятней-шим звісткою” . У кінці бере участь в оголошенні “викривального” листа Хлестакова, якого, несподівано обманувшись, визнав ревізором; після явища Жандарма із звісткою про приїзд “настЬящего” чиновника з Петербургу, разом з усіма завмирає в німій сцені.

Саме обмовка Г. в д. 1, явл. 1 дає зав’язку комедійному сюжету. Чиновники обговорюють у своєму колі отриману звістку ; Г. віддає традиційно-водевільні

розпорядження по “облаштуванню” міста . Тим часом поміщики Бобчинский і Добчинский шукають “виконавця” ролі інкогніто – і знаходять його в особі 23-річного титульного радника Хлестакова, наступного з подорожной в Саратов, але застряглого в місцевій корчмі .

Мимоволі “зав’язавши” сюжет, Г. сам продовжує його розкручувати. Явившись до Хлестакову , Г. не вірить правдивим словам переляканого на смерть писаки, упевненого, що його хочуть доставити у в’язницю за несплату, тлумачить їх як хитромудрий виверт “інкогніто” . І навпаки, коли у Хлестакова, вже у будинку Г., після “бутылки-толс-тобрюшки” з губернською мадерою розв’язується мова і він довирается до того, що робить себе у фельдмаршали, – Г. йому майже вірить . Несподівана поява Поштмейстера, що розкрив лист Хлестакова до “душі Тряпич-кину” і що виявив, по-перше, що той “зовсім не ревізор”, а по-друге, що принизливі характеристики дані усім чиновникам, у тому числі Г. , не просто витвережує Г., не просто ображає до глибини душі. Він дійсно “убитий, убитий, зовсім убитий”, “зарізаний”. Г. як би скинутий з вершини соціальних сходів, на які вже подумки підійнявся.

До нього поступово доходить, що він по власній дурості “бурульку, ганчірку прийняв за важливу людину”. Г. – обманщик, що обдурив за своє життя трьох губернаторів ; Г. – шахрай, готовий вести торг з самим Провидінням . І цей-то чиновник перехитрив сам себе.

Переживши неймовірне, принизливе потрясіння, Г. – уперше в житті! – на мить прозріває, хоча сам вважає, що осліпнув: “Нічого не бачу. Бачу якісь свинячі рылы замість осіб, а більше нічого”. Таке місто, яким він управляє; такий він сам; і на піку пережитої ганьби він раптом височіє до справжнього трагізму, хоча і не в силах утриматися від “нашіптування” нечистого.

Не випадково в пізнішому попередньому “Повідомленні для тих, які побажали б зіграти як слід “Ревізора” Гоголь визначає положення Г. після оголошення про приїзд справжнього ревізора як істинно трагічне.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)


Ревізор характеристика образу Городничий


вспомните басни крылова волк и ягненок
Ревізор характеристика образу Городничий