Реальне й фантастичне в баладі Т. Шевченка “Тополя”

Здавна в Україні тополя була втіленням дівочої та жіночої краси, стрункості, гнучкості, смутку, самотності. Відомі народні порівняння дівчини, жінки з тополею: “Струнка, як тополя”, “Висока, як тополя”, “Тонка, як тополя”, “Гнучка, як тополя”, “Самотня, як тополя”. За народними, повір’ями, виникнення цього дерева є результатом міфічного перетворення дівчини, жінки в дерево.

Саме такий переказ Т. Шевченко поклав в основу своєї балади “Тополя”. Як відомо, балада – жанр ліро-епічної поезії фантастичного, історико-героїчного

або соціально-побутового спрямування з драматичним сюжетом. Твір відповідає всім цим ознакам. У ньому розповідається про те, як дівчина покохала козака, а той загинув.

Минають роки, але дівчина все чекає свого коханого. Світ їй не милий , нічого не може розрадити її. Мати хоче одружити дочку зі старим та багатим, але та попереджає, що краще помре, ніж одружиться з нелюбом.

У розпачі дівчина йде до ворожки. Вона хоче знати, що сталося з коханим, бо розлука настільки тяжка, що красуня ‘хоче втопитися. Ворожка дає зілля, яке треба випити.

Дівчина не дотримується порад ворожки щодо того, як правильно

це слід робити, і перетворюється на тополю.

Отже, це перетворення – єдиний фантастичний епізод у баладі, і взятий він із народної творчості. Все інше – реалістичне. Розповідь ведеться від імені оповідача. Це дає змогу авторові висловлювати поради дівчатам:

…Що нам в світі зустрінеться… Не знайте, дівчата! Не питайте свою долю…

Само серце знає, Кого любить…

У чому ж причина трагічної долі головної героїні? По-перше, вважаю, це тогочасні традиції, згідно з якими, батьки могли обирати своїм дітям пару. Інша ж причина – нескінченні війни, у яких брало учать українське козацтво, захищаючи свою Батьківщину. Тисячі козаків гинули в боях – тисячі матерів втрачали синів, тисячі жінок ставали вдовами, діти – сиротами, а дівчата усе життя оплакували свою нещасливу долю.

Таким чином, тополі, що ростуть уздовж шляхів, стали ніби втіленням багатьох жінок, що чекають свого коханого, виглядають його з далекої дороги, втіленням справжнього кохання.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)


Реальне й фантастичне в баладі Т. Шевченка “Тополя”


кар'єризм приклад з літератури
Реальне й фантастичне в баладі Т. Шевченка “Тополя”