ПРОПОВІДНИК ДУХОВНОГО САМОВДОСКОНАЛЕННЯ

ПРОПОВІДНИК ДУХОВНОГО САМОВДОСКОНАЛЕННЯ

Л. Толстой – автор всесвітньовідомих творів, які порушують гострі моральні проблеми. У повістях, романах, релігійно-філософських трактатах, “народних оповіданнях”, драмах – в усьому, що вийшло з-під пера видатного письменника-мислителя, переважає пафос духовних шукань.

Уже за життя Толстого мільйони людей у багатьох країнах світу визнали його своїм духовним учителем. Філософсько-практичне вчення письменника – “толстовство”, незважаючи на неоднозначність оцінок, знайшло

прихильників серед представників різних поколінь, професій, віросповідань, національностей. Філософія “відходу від злих справ”, ідеали “ненасилля”, “всепрощення” забезпечили Толстому і його вченню якнайширшу популярність, але неоціненний внесок російського письменника до скарбниці світової літератури визначається насамперед неперевершеним естетичним рівнем його художніх творів, які знаменували новий етап у художньому розвитку людства.

“Коли в літературі є Толстой, легко і приємно бути літератором… Толстой стоїть міцно, авторитет у нього величезний”, – писав А. Чехов. “Часто спадає

на думку: все нічого, все ще просто і не страшно порівняно, доки живий Лев Миколайович Толстой. Адже геній одним буттям своїм немовби вказує, що є якісь тверді підвалини: наче на плечах своїх тримає і радістю своєю поїть і живить всю країну і свій народ”, – зазначав О. Блок.

Творчим завоюванням видатного російського письменника стали нові способи змалювання внутрішнього світу людини. Метод психологічного аналізу – “діалектика душі” – демонструє новаторську сутність реалізму Толстого. У жодного з його попередників і сучасників у Росії і на Заході ідея становлення, розвитку, руху, постійної еволюції особистості не набула такого повного художнього втілення. Про “шекспірівський” психологізм російського генія із захопленням відгукувався Г. Флобер.

Титанічну постать Толстого-художника вважали орієнтиром у своєму творчому житті російські й українські письменники: А. Чехов, В. Короленко, Максим Горький, О. Купрін, М. Шолохов, І. Франко, Панас Мирний, О. Кобилянська, М. Коцюбинський. Традиції Толстого успадкували Гарді, Голсуорсі, Г. і Т. Манни, Прус, Ожешко, Сенкевич, Роллан, Драйзер, Т. Вулф, Фолкнер. Філософські й етичні ідеї Толстого надихали великого діяча Індії Махатму Ганді. Французький прозаїк Ф. Моріак, порушуючи проблему засвоєння творчого досвіду письменників-класиків, писав про недосяжний художній рівень толстовських творів, якого, на його думку, світова література XX ст. не змогла перевершити: “Перечитуючи “Війну і мир”, я відчуваю, що передімною не пройдений нами етап, а втрачений нами секрет”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)

ПРОПОВІДНИК ДУХОВНОГО САМОВДОСКОНАЛЕННЯ


роки мої шкільні
ПРОПОВІДНИК ДУХОВНОГО САМОВДОСКОНАЛЕННЯ