Пошуки ідеалів І проблема вибору у романі Панаса Мирного “Хіба ревуть воли, як ясла повні?”

Як жити? У чому полягає щастя людини? Як досягнути свого ідеалу в житті, в праці? Ці питання найбільше хвилюють молодих людей.

Входячи в доросле життя, і Чіпка Варениченко, і Максим Гудзь, і Грицько Чуприненко, герої роману “Хіба ревуть воли, як ясла повні?”, замислюються над цими проблемами. Сирота Грицько Чуприненко вирішує досягти успіху в житті чесною працею. Два роки він живе в Одесі, виконуючи найважчу роботу, спить на голій землі, економлячи кожну копійку. І справді, зароблених ним грошей вистачило на те, щоб купити хату, землю, одружитися

з хорошою дівчиною. Він працьовита, чесна, але недалека людина.

Грицько живе за принципом: своя сорочка ближча до тіла. Йому байдуже, як живуть інші. Така життєва позиція аж ніяк не викликає читацьких симпатій. Чіпка, як і Максим гудзь, не може спокійно дивитися на те, як ставляться поміщики до селян, бачити, як у суді обдурюють просту людину, розуміти, що трудівникові ніколи власними силами не вирватись із злиднів.

Життя не раз ставило його перед вибором: власний спокій чи активна життєва позиція. Він обирав останнє. Хоч це коштувало йому дуже дорого, бо часто йшов він шляхами зла і втрачав усе, що було кращого

в житті: любов до матері, кохання Галі, щиру дружбу Грицька. Неможливість перебороти беззаконня навела героя на невеселі роздуми: “Сказано: великий світ, та нема де дітися! Коли б можна, – увесь би цей світ виполонив, а виростив новий…

Тоді б, може, й правда настала!” Та замість справжніх пошуків правди він грабує, бешкетує, пиячить, виправдовуючи свою поведінку: “Хіба ми ріжемо? Ми тільки рівняємо бідних з багатими”. Свій вибір роблять Галя, мати Чіпки.

Галя прагне, щоб життя її стало чистішим. Вона намагається разом з Чіпкою прожити чесно: з великим полегшенням залишає рідну сім’ю, де жили крадіжкою та розбоєм, і вибирає нелегкий, та чесний достаток Чіпчиної родини. Страшним, трагічним є її останній вибір. Але його можна зрозуміти, хоч виправдовувати не хочеться.

Важким, трагічним був вибір для матері: між правдою і власним сином. Та Мотря вибрала правду. Отже, у кожного з героїв Панаса Мирного складне і нелегке життя.

Вони, керуючись власними переконаннями, почуттями, намагаються розібратись у житті і вибрати свою дорогу.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)

Пошуки ідеалів І проблема вибору у романі Панаса Мирного “Хіба ревуть воли, як ясла повні?”


сторінками історії україни
Пошуки ідеалів І проблема вибору у романі Панаса Мирного “Хіба ревуть воли, як ясла повні?”