Порівняльна характеристика Мотрі та Явдохи (за романом Панаса Мирного “Хіба pевуть воли, як ясла повні?”)

В творі відомого українського автора Панаса Мирного “Хіба ревуть воли, як ясла повні” яскраво висвітлені різні жіночі образи. Найбільший контраст представляють Мотря та Явдоха. Обидві вони виконують важливу роль у розкритті головних героїв – Чіпки та Галі. Порівняємо ці образи.
Умови життя
Мотря – матір Чіпки Вариниченка. Вона змалку жила в злиднях, в таких же умовах ростить і сина. Мотря не лінива людина, але її чесна праця не приносить достатку. А на злочини вона не здатна.
Зовсім інша Явдоха – матір Галі, дружини Чіпки. Ця

жінка виросла в не добропорядній сім’ї. Батьки її змалечку привчали до злочинного способу життя. Генетична схильність, негативне середовище і найважливіше – відсутність бажання боротися зі злом навколо – зробили з Явдохи пропащу жінку. Вона не гребувала красти і навіть продавати власне тіло.
Сімейний стан
Мотря покохала чоловіка, який виявився двоєженцем. Тому сімейного щастя так і не пізнала. Вона виховувала сина, сподіваючись, що коли той виросте, то стане доброю людиною і гарним господарем.
Ставши дружиною розбійника Максима, Явдоха розбагатіла. Вона брала участь у справах чоловіка, влаштовувала для
розбійницького товариства гулянки. І хоча її серце майже черстве, все ж любить свою доньку Галю.
Риси характеру
Мотря – чесна і порядна жінка. Справедливість цінує понад усе. Ця риса передалася і її синові Чіпці, проте у якійсь гіпертрофованій формі. Мотря об’єктивна у поняттях моралі, тому коли остаточно розуміє, що Чіпка не змінить розбійницького способу життя, віддає його властям.
Явдоха зневажає чесних трудівників, для неї головне – нажива. В дитинстві їй не прищепили моральних цінностей, тому вона до них і не прагнула. Можна зробити висновок, що такою Явдоху зробили саме обставини життя, проте її донька Галя також зростає у товаристві злочинців, але знаходить у собі сили протистояти злу. Автор ніби підказує читачам, що все ж таки не тільки обставини впливають на людину, а сама людина вирішує, який шлях обрати.
Образ Явдохи рідко викликає симпатію. Користолюбною, заздрісною і просто злою – такою в основному читач бачить матір Галі. І це дивно, адже сама Галя – втілення краси, як зовнішньої, так і внутрішньої. Як у такої пропащої матері та батька-злодія могла народитися чиста душею дитина? В реальному житті це видається майже неможливим. Але як художній прийом, така ситуація цілком виправдана. Галі ззовні не дається жодних шансів стати нормальною людиною – батьки-злодії, обмеження у спілкуванні з іншими людьми, окрім розбійницького товариства, проте вона дивом знаходить добро в самій собі. Отже, по-справжньому добра людина не стане пропащою навіть під впливом зовнішніх умов. За допомогою образу Галі автор доводить, що і Явдоха мала шанс бути іншою, але її влаштовував нечесний спосіб життя.
Попри всі відмінності Мотря та Явдоха мають дещо спільне – це любов до своїх дітей. Мотря виховує сина по законам справедливості, вчить чесно заробляти гроші. Явдоха не намагається прищепити Галі кращих рис, але не шкодує найважливішого, на її думку, – грошей. Дві жінки – два різних погляди на життя.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)Порівняльна характеристика Мотрі та Явдохи (за романом Панаса Мирного “Хіба pевуть воли, як ясла повні?”)


мої домашні обов язки
Порівняльна характеристика Мотрі та Явдохи (за романом Панаса Мирного “Хіба pевуть воли, як ясла повні?”)