Поетичний образ дівчини з народу (за п’єсою “Наталка Полтавка”) – І варіант – ІВАН КОТЛЯРЕВСЬКИЙ

9 клас

ТВОРИ З УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ

(за п’єсою “Наталка Полтавка”)

І варіант

І. Котляревський – не тільки перший письменник нової української літератури, але й власне перший український драматург. У своїй п’єсі він зобразив життя простих людей, показав і їх позитивні, і негативні риси. Головна героїня твору – Наталка – є уособленням ідеалу простої української дівчини.

Хоч і народилася та виростала Наталка у заможній родині, але ніколи не цуралася простої праці. Виборний говорить про неї: “… яка трудяща,

яка рукодільниця; себе і матір свою на світі держить”. Після смерті батька живуть вони майже у злиднях, але Наталка не втрачає своєї життєрадісності, доброти, а спесивою і пихатою, як більшість міських панянок, ця дівчина ніколи не була. Вона сама характеризує себе у пісні:

Дівка проста, не красива,

З добрим серцем, не спесива.

І хоч не мала вона приданого, але до неї сваталися і дяк, і волосний писар, і підканцелярист із суду. А в п’єсі їй зізнається у коханні навіть возний, якому подобалась в ній її краса, доброта, працьовитість і співучість, бо Наталка не тільки знає сама багато пісень, але і складає їх

сама. Зокрема, усе село знає її пісню про Петруся – “Вітер віє горою”. Наталка відмовляє усім женихам не тому, що чекає на когось багатшого, а тому, що з дитинства кохає Петра. Вона вважає, що люди одружуються, щоб разом хазяйнувати, жити дружно, бути вірними і підтримувати один одного до смерті. А з людиною, до якої не лежить серце, Наталка не може бути щасливою, тому для неї краще закінчити життя у Ворсклі, ніж бути відданою за нелюба.

Її розмова з возним показує, що це розумна і дотепна дівчина. Мати говорить про неї: “Отак все вона приговорками та одговорками і вивертається”. Возному Наталка пояснює, що не може одружитися із ним, бо вони нерівня: “Знайся кінь з конем, а віл з волом”. Та і виборному вона говорить, що багатий, який одружиться з простою дівчиною, буде все думати про те, що він витягнув її з нужди, і жінка у нього буде гірше наймички, кріпачкою. Але в Наталці борються два почуття: любов до матері і любов до Петра. І вона, як покірна дитина, погоджується вийти заміж за того, кого пропонує матір, тільки б не засмучувати її. Тим більш, що Петро кудись подівся.

І хоч Наталка вже подала рушники, але, як тільки з’являється Петро, вона відмовляється від одруження з возним. Не лякається Наталка і суду, яким той погрожує: “І коли на те іде, то знайте, що я вічно одрікаюсь од Петра і за возним ніколи не буду”. Її рішучість і самопожерва Петра вплинули навіть на возного, і він благословляє їх.

Усі риси характеру Наталки – доброта, лагідність, розум, жартівливість, покірність, працьовитість – це типові риси селянської дівчини тих часів. Але від інших її відрізняє сила волі і рішучість. Наталка не хоче коритися долі, а будь-що намагається стати щасливою.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)

Поетичний образ дівчини з народу (за п’єсою “Наталка Полтавка”) – І варіант – ІВАН КОТЛЯРЕВСЬКИЙ


сторінками історії україни 4 клас
Поетичний образ дівчини з народу (за п’єсою “Наталка Полтавка”) – І варіант – ІВАН КОТЛЯРЕВСЬКИЙ