ПІСНЯ – ДУША НАРОДУ
Покажіть мені народ, у якого було б більше пісень…
Важко відшукати більш талановитий народ, ніж ми – українці. В нашій народній творчості таяться величезні скарби. А найбільшою її окрасою є народні пісні. Певен, що у світі не знайдеться бодай однієї людини, яку б не зачарувала українська народна пісня. Вона вражає багатством мотивів і роз-маїттям тем. З молоком матері вбирають малюки колискові пісні. Лагідний материн наспів засіває дитячу душу любов’ю до людей, природи, до всього живого. Саме над колискою твориться найбільша таїна
Народна пісня оспівує неповторну і милу серцю красу рідної землі : її тополі, явори і смереки, дрімучі ліси й безкраї степи, колосисті поля й окса-митові луки, яскраві зорі і стежки-доріжки. Завдяки народній ліричній пісні у всьому світі Україну асоціюють з вербою і калиною. Наша народна пісня, на-че жива істота, сумує й радіє, захоплюється й розчаровується, кохає й пере-живає щем розлуки,
В народних піснях прославляється щедрість і гостинність нашого наро-ду, міцні родинні зв’язки. У цих перлинах народної творчості звеличено пра-цю і одвічні людські чесноти. Засуджено ледарство, черствість, байдужість.
У народі будуть вічно жити героїчні захисники рідної землі, оспівані в піснях. Ці історичні пісні є славою народу, предметом його національної гор-дості. Вони були вірними супутниками історії нації, яка пройшла тернистими шляхами принижень, поневірянь, зради. Історичні пісні – згусток благород-них ідеалів, що був рушійною силою дійової любові до Батьківщини. Нам відомі пісні про визвольну боротьбу під проводом Богдана Хмельницького, про славних ватажків народних повстань та героїчні подвиги українського народу. Ці пісні були складені кобзарями, що закликали воїнів на боротьбу із загарбниками, творили славу їхній хоробрості.
Найбільшою окрасою усної народної творчості і найціннішим її скар-бом є обрядові пісні. Саме вони передають всю надзвичайну духовну красу нашого талановитого народу. Здавна пов’язана з язичницькими віруваннями, обрядова пісня славила звичайну людину-трудівника, вела її в ідеальну краї-ну вимріяного та бажаного. Перед Новим роком та Різдвом виконувалися щедрівки та колядки, бажаючи добрим людям багатий врожай, усіляких га-раздів та славних гостей. Навесні з усіх куточків сіл лився чарівний мотив веснянок, пронизаний радісним неспокоєм пробудження матінки-природи і сподіваннями на багатий врожай. А жниварський цикл пісень становить згусток хліборобської гордості за результат своєї нелегкої праці. Вони про-йняті оптимізмом, любов’ю до рідної землі.
Завжди будуть хвилювати і зворушувати пісні про кохання і людські взаємини. Бо саме в них розкрилася чиста й красива, ніжна і чарівна душа нашого народу. І хоча народні ліричні пісні здебільшого сумні, а іноді навіть трагічні, вони надзвичайно мелодійні. Проте, в них завжди спалахують зблиски надії і світлої мрії. Саме тому їхня краса так полонить душу.
Ніколи не померкнуть іскорки дотепів, веселощів жартівливих пісень. Адже наш народ, як ніякий інший народ у світі, вміє посміятися над собою. Тому такий народ ніколи не здолати жодному ворогові.
В чому ж сила і невмируща суть української народної пісні? В тому, що мудра поезія пісень проймає до найглибших струн душі, радує її, випливає слізьми, та не гіркими, а такими, що облегшують душу, вселяють надію і гор-дість. У цих невеличких за розміром перлинах вмістилася вся велич народно-го досвіду і мудрості. Не зважаючи на своє багатовікове існування, українсь-кі народні пісні не застаріли і несуть в собі духовну красу нашого таланови-того народу. І саме тому народна пісня є безсмертною, як і сам народ.
Петров Олександр (29.11.1996 р. н.)
ПІСНЯ – ДУША НАРОДУ
не судилось скорочено
ПІСНЯ – ДУША НАРОДУ