ПИСАНКИ – ІГОР КАЛИНЕЦЬ

Українська література 6 клас

ІГОР КАЛИНЕЦЬ

ПИСАНКИ

Виводить мама дивним писачком

По білому яйці воскові взори,

Мандрує, писанка по мисочках

Із цибулиним золотим узваром,

З настоями на травах і корі,

На веснянім і на осіннім зіллі –

І писанка оранжево горить

У філіграннім1 сплеті ліній.

То вже вона, як дивовижний світ,

То вже дзвенить, як згусток сонця,

Буяють буйно квіти у росі,

Олені бродять в березневім соці.

І стилізовані сплітаються сади

У маєві2 густих обрамлень,

Мереживом

найтоншим мерехтить

Геометричний космацький орнамент3.

І я поплив у світ дитячих мрій

На білі колискові оболоні4…

Котились писанками ізгори

Ясні сонця у мамині долоні.

1 Філігранний – тонко, майстерно оброблений.

2 Маєво, майво – те саме, що мерехтіння.

3 Космацький орнамент – дуже дрібний орнамент, що покриває всю поверхню писанки. Зародився в с. Космачі, що лежить високо в Карпатських горах. Там майже всі жителі займаються писанкарством.

4 Оболонь – заплавні луки.

Пам’ятник українській писанці в Канаді

Чи знаєш ти, що…

У 1975 р. на околиці м. Вегревіль (Канада)

українцями було встановлено перший у світі пам’ятник писанці. Його висота – 20 м. Ця найбільша у світі писанка – знак духовності нашого народу, символ його незнищенності.

Колекції писанок є в музеях м. Києва, Лубен, Львова, Харкова (Україна), м. Кракова, Варшави (Польща). У прикарпатському м. Коломиї (Західна Україна) розташований єдиний у світі музей “Писанка”. У ньому зібрано понад 10 тисяч писанок із різних частин світу, більшість із них – українські.

Повторюємо та узагальнюємо

1. Знайди метафори й порівняння у тексті. Поясни їхню роль. 2. Що тут реальне, а що уявне? 3. Як ти вважаєш, що символізує саме ця писанка? Чому її малює мама, а не тато, бабуся? Яким постає образ мами? 4. Який настрій переважає в поезії?

Ключик розуміння

Дзвінка – ім’я коханої ватажка карпатських опришків Олекси Довбуша. Так названа й дочка поета. Коли писалася “Книжечка для Дзвінки”, вона була ще зовсім юною. Для неї зовнішній світ поставав багатобарвним, стоголосим, дивовижно-загадковим, тобто образним. Він пробуджував найкращі почуття, що робили її душу чистішою, добрішою, а тому й щасливішою.

У цих віршах різні елементи, явища природи – стежечка, блискавка, веселка, криничка, дим – персоніфікуються, тобто перебирають на себе ознаки живого. Природа постає олюдненою, оживленою, а значить – зрозумілішою і ближчою до нас. Наприклад, ліричний герой звертається до стежечки, як до дівчинки, яка може зачепитися, сховатися під споришем, перескочити через струмок.. Можливо, то все стосується і дівчинки, яка біжить стежечкою, а сягнувши гори, побачить “всенький світ” – великий і красивий. Блискавка ж образно порівнюється з королевою темряви. Поміркуй, чому саме. Які риси характеру можуть бути притаманними для королеви?
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)

ПИСАНКИ – ІГОР КАЛИНЕЦЬ


соловейко застудився
ПИСАНКИ – ІГОР КАЛИНЕЦЬ