Перша бібліотека на Русі

Серед пам’яток минулого у стародавньому Києві – знаменитий архітектурний комплекс XІ-XVІІІ сторіч – Софія Київська. Його центральна споруда – Софійський собор, закладений у XІ сторіччі за наказом Ярослава Мудрого на честь його перемоги над печенігами. Відтоді Софія стає важливим культурним центром східнослов’янської держави.

Тут було створено першу відому нам бібліотеку. У своєрідних майстернях – скрипторіях – працювали переписувачі книг. Скрипторії зазвичай обладнували при княжому дворі, при монастирях.

А там,

де книги переписувалися, там вони здебільшого й зберігалися. Про Ярослава літописець повідомляє: “Ярослав же… любив книги і, багато їх переписувавши, поклав у церкві святої Софії, котру створив сам”. Портрет князя, якого за прихильність до наук народ прозвав Мудрим, дивиться на нас із кам’яної стели, встановленої вдячними нащадками 1969 року у дворі заповідника навпроти Софійського собору. На камені вирізьблено слова з літопису, який звеличує князя за те, що той “сіяв у серцях людей книжні слова”.

На жаль, ми не знаємо, які саме книги були у бібліотеці Ярослава, не знаємо й того, яка доля спіткала це старовинне книгосховище.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)


Перша бібліотека на Русі


слухала лисичка солов я
Перша бібліотека на Русі