ПАНДОРА – Міфи Давньої Греції

Літературне читання 4 клас – О. В. Науменко – Генеза 2015

У КРАЇНІ ДАВНИНИ

МІФИ

Міфи Давньої Греції

Давньогрецька міфологія – одна з найбагатших серед відомих людству. Вона мала велике значення для розвитку світової культури.

Грецькі боги, за змістом міфів, жили на горі Олімп. Там панували такі самі порядки, як і між людьми. Греки з великою повагою ставилися до людини, тому й богів уявляли в образі людей.

Чарівні перетворення

ПАНДОРА

Коли на землі в людей засяяв веселий життєдайний вогонь, сповнюючи їхнє існування

теплом і радістю, розгніваний Зевс покарав за це не тільки гордого Прометея.

Лихий, злопам’ятний бог надумав покарати нещадно і смертних, та ще так, щоб навіть їхні далекі-далекі нащадки відчували ту кару.

Зевс-громовержець покликав свого сина Гефеста, неперевершеного митця та вигадника, звелів йому змішати глину з водою, всередину сховати приємний, ласкавий голос і зліпити юну дівчину, схожу на безсмертну богиню.

Гефест усе так і зробив. А далі, за Зевсовим велінням, буйні вітри вдихнули в ту постать життя і кожний з богів ущедрив її своїми дарами. Мудра Афіна Паллада навчила дівчину гаптувати і прясти,

золота Афродіта надала їй звабних чар і дивовижної вроди, а хитрий Гермес подарував лукавий розум, непереборну цікавість і каверзну1 вдачу. Дівчину назвали Пандорою, а це ім’я означало: “Та, що всім обдарована”.

Юні харити й музи вбрали Пандору в сріблясті шати, на довгі кучері поклали вінець, схожий на золоте мереживо, ніжну шию прикрасили намистом із самоцвітів і заквітчали красуню трояндами. Потім Гермес, як звелів йому всевладний батько, відвів Пандору на землю і залишив її біля порога дому Епіметея, рідного брата Прометея.

Колись Прометей попереджав свого рідного брата, щоб той нізащо не брав ніяких дарунків від підступних богів. Та Епіметей був надто простий, довірливий і повільний у думках, навіть ім’я його означало: “Той, хто думає потім”. Тож, побачивши біля свого порога прекрасну дівчину, що сяяла вродою і щастям, Епіметей забув усі застережливі слова свого мудрого брата, забув про все на світі.

Як Зевс того й прагнув, Пандора стала Епіметеєвою дружиною і праматір’ю всіх смертних жінок. І саме вона стала причиною великих нещасть на землі.

До того часу люди жили, не знаючи горя, заздрощів, злочинів, тяжких хвороб і турбот. Усе це Прометей сховав від смертних на Олімпі в чималій амфорі1, щільно її закривиш. Зевс подарував ту амфору Пандорі в посаг2, тільки – підступний! – звелів її не відкривати.

1 Ка́верзний – підступний.

Послухалася Пандора, та з кожним днем їй дедалі дужче кортіло зазирнути всередину. Нарешті красуня не витримала, відкрила амфору, і в ту саму мить звідти вилетіли на волю горе, турботи, злигодні, страждання, тяжкі хвороби.

Відтоді вони скрізь і завжди переслідують людство. Невидні, нечутні, німі, вони затьмарюють людям сонячне сяйво, заповзають у їхні домівки, сріблять скроні у смертних, виорюють на їхніх обличчях глибокі страдницькі зморшки, укорочують людям і так недовгий вік.

1 А́мфора – велика посудина яйцеподібної форми для вила, олії та ін.

2 По́саг – майно, гроші, що дають батьки або родичі нареченій, коли вона виходить заміж.

Збагнувши, що вона накоїла, Пандора мерщій закрила амфору, і з неї не встигла вилетіти тільки сліпа надія.

Так покарав смертних людей всемогутній Зевс Громовержець.

Переказ Катерини Гловацької

– На́зви персонажів міфу. Які чарівні перетворення описано в ньому?

– За що Зевс розгнівався на Прометея? Прочитай.

– Чим боги обдарували Пандору? Якою ти її уявляєш?

– Як у міфі розповідається про появу на землі горя, турбот, злигоднів, страждань, хвороб? Чи добре вчинила Пандора? Як ти пов’яжеш зі змістом міфу вислів надія живе найдовше?

– Існує вислів скринька Пандори. Що він означає? (Вибери відповідь: осередок нещасть, багатство, таємницю, підступний дарунок).

Чи знаєш ти?

Зевс – головний бог у грецькій міфології, батько богів і напівбогів. Він же бог грому.

Промете́й – велетень, який викрав у богів вогонь і приніс людям, за що його жорстоко покарав Зевс, прикувавши до скелі.

Гефе́ст – син Зевса, бог вогню і ковальської справи.

Хари́ти – три дочки Зевса, вічно юні богині краси.

Му́зи – дев’ять дочок Зевса, покровительки мистецтв і науки.

Гермес – бог торгівлі та ремісництва.

Афі́на Палла́да – богиня мудрості.

Афроді́та – богиня кохання і вроди.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)

ПАНДОРА – Міфи Давньої Греції


комната моей мечты на английском языке
ПАНДОРА – Міфи Давньої Греції