Основні проблеми драматичної поеми І. Кочерги “Ярослав Мудрий”

Однією з кращих драматичних поем І. Кочерги на історичну тему є п’єса “Ярослав Мудрий”, бо сама постать князя Ярослава, якого за його справи народ назвав мудрим, цікава і епохальна. Це і сильний воїн, і книголюб, і автор перших руських законів, і будівничий, творіння рук якого – Софіївський собор – ось уже майже тисячоліття є пам’яткою тих далеких часів. У п’єсі “Ярослав Мудрий” І. Кочерга всі події будує навколо образу Ярослава і його боротьби з різними перешкодами за утвердження могутності і культурного розвитку Київської

Русі.

Знаючи добре історію України, 1944 року драматург пише цю п’єсу, щоб мобілізувати, нагадати українцям, що вони, як і їхні пращури, можуть перемогти будь-яких ворогів батьківщини. Отже, центральною проблемою “Ярослава Мудрого” І. Кочерги є проблема синівської любові до рідної землі, готовність перемогти ворогів країни:

Вперед, на бій за землю нашу рідну, За Київ наш, державний і святий!

І. Кочерга у своєму творі порушує проблему миру як найвищої людської цінності, запоруки процвітання держави і народу, бо доля народу і доля держави є нероздільні. Устами Ярослава автор стверджує:

Бо вищих я

не відаю скарбів, Ніж мирний труд і щастя в мирнім домі… І поки жив, стояти я клянусь За руську правду і єдину Русь!

Проблема розбудови держави є актуальна і для нас, бо ми будуємо незалежну Україну, і від того, як ми це робитимемо, залежить наше майбутнє. Наш пращур Ярослав Мудрий ніби до нас звертається:

А ми, кому судилося ще жити, Життя трудом повинні заслужити. І сили всі вітчизні присвятить.

Далекоглядність і мудрість Ярослава – в прагненні до будівництва, культури й освіти народу. Ярослав Мудрий створює перші закони “Руської правди”, будує храм на честь Божої Мудрості, створює першу на Русі бібліотеку:

Людей учу я страхом і книжками, Але і сам я у людей учусь. Бо мудр народ, і житиме віками В трудах і битвах вихована Русь.

Усі вчинки і дії Ярослава Мудрого були продиктовані турботою про рідну землю, про народ, який жив і житиме на цій землі. У п’єсі “Ярослав Мудрий” Іван Кочерга розкриває і проблеми загальнолюдських моральних цінностей наших пращурів, ніби звертається до нас зберегти їх для наступних поколінь. Це – і любов до батьківщини, і працелюбність, і духовна велич особистості, миролюбство і прагнення піклуватися про свою державу, берегти мир і розвивати могутність держави, її культуру та освіту.

Порушені у п’єсі І. Кочерги “Ярослав Мудрий” проблеми є актуальними для нашого часу, спонукають нас до їх осмислення, а тому твір буде цікавим і для прийдешніх поколінь.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)Основні проблеми драматичної поеми І. Кочерги “Ярослав Мудрий”


конспекти творі
Основні проблеми драматичної поеми І. Кочерги “Ярослав Мудрий”