ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ (Олександр Кандиба) (1878-1944)

УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА 5 клас

ІСТОРИЧНЕ МИНУЛЕ НАШОГО НАРОДУ

ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ (Олександр Кандиба) (1878-1944)

МИТЕЦЬ ВИСОКОЇ ПОЕЗІЇ, КРАСИ Й ГАРМОНІЇ

Зі спогадів про Олександра Олеся (Олександра Івановича Кандибу)

Ганна Трекова, сестра Олександра Олеся: “І з боку матері, і з боку батька ми мали міцне коріння: з боку батька – чумаків, з боку матері – кріпаків. Народилися в місті Білопіллі на Сумщині – у невеликому містечку, де лише на двох вулицях були тротуари, а решта вулиць восени і весною тонула в грязюці. Сіро, одноманітно,

без будь-яких духовних інтересів і розваг минало життя в цьому “темному царстві”.

Звідки ж у братових творах радість, сонце, квіти, багата розкішна природа? Це, певно, від щорічного перебування влітку в материних батьків на селі, куди на початку літа ми виїжджали. Багато було вражень у брата від його перебування в рідному селі… Цілі дні серед природи. Садок, поле, річка Сула, недалеко ліс. Тоді, очевидно, й розітнувся братів “перший спів”.

Віра Свадковська, дружина письменника: “Писати Олександр Олесь почав дуже рано. Як сам оповідав, перший вірш написав у дев’ятирічному віці. Очевидно, соромлячись

інших, він сховав його під стріху й більше ніколи не знайшов. Перший вірш надрукував у 1903 році.

Спочатку він писав двома мовами – російською і українською. Остаточно перейшов виключно на українську мову після свята відкриття пам’ятника Івану Котляревському в Полтаві, на якому був присутній і де познайомився з багатьма українськими письменниками. Ця подія справила на нього велике враження

І навернула повністю до української культури”.

Юрій Сірий (Тищенко), близький друг Олександра Олеся, публіцист, видавець: “Був це молодий, вродливий чоловік.

На високе чоло звисали буйні темні кучері. Якимось теплом віяло з його сірих очей. Маленькі світлі вусики й борідка творили рамку і навколо вуст, на яких при розмові з’являлась лагідна усмішка.

Галина Лащенко, українська письменниця та громадський діяч в еміграції: “Олесь приятелював з тими, хто був йому симпатичний, і не шукав товариства тих, хто займав якесь становище. Не зносив бенкети і свої власні ювілеї… Був м’який у дрібницях, але в речах головних був дуже твердий. Патріот і державник… Був у поводженні простий, але не простацький. Навпаки, щось королівське було в ньому”.

Олена Журлива, українська поетеса, педагог: “Він був у постійному русі, його сірі очі випромінювали стільки натхненної сили і душевної краси, що байдуже пройти повз нього було неможливо. Мова його була лаконічна, оригінальна і дотепна. У ній завжди відчувалися гумористичні нотки, і цей гумор передавався тому, з ким він розмовляв”.

Петро Карманський, український письменник, перекладач, мемуарист: ” Справді, так тужити за Україною, як тужить Олесь, умів тільки один Шевченко. І так її любити”.

1. Яке справжнє прізвище Олександра Олеся?

2. Опрацюй форзац на початку підручника і з’ясуй, коли і де народився письменник.

3. Яка подія в житті Олександра Олеся вплинула на його вибір працювати для української культури?

4. Якою людиною постає у твоїй уяві Олександр Олесь зі спогадів його сучасників?

Поетичну книгу “Княжа Україна”

Олександр Олесь закінчив писати в 1920 році, коли уже перебував за межами України. Письменник вивчав літописи, зокрема і “Повість временних літ”, наукові праці істориків, які надихнули його на художнє пояснення складних сторінок історії нашої країни. Він хотів збагнути долю українського народу, зрозуміти причини його перемог і поразок.

Пригадай, що ти знаєш про князя Ярослава Мудрого з уроків історії та української літератури.

юструй їх фотографіями.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)

ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ (Олександр Кандиба) (1878-1944)


діалоги на різні теми
ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ (Олександр Кандиба) (1878-1944)