Олександр Довженко (1894-1956)

Українська література 6 клас

Я І СВІТ

Олександр Довженко (1894-1956)

Олександр Довженко народився на Чернігівщині

Олександра Довженка знають і високо пошановують у цілому світі, бо, як справжній геній, він належить усьому людству.

Першим поетом кіно назвали його американці, Гомером XX століття – греки. Японці вважали, що найкращі їхні фільми створено під впливом українського режисера. Чарлі Чаплін, знаменитий американський актор і кінорежисер, вважав, що слов’янство дало світові в кінематографії одного митця – Олександра

Довженка.

Потужний талант митця, як коштовний діамант, виграє багатьма гранями. О. Довженко відомий світові як геніальний режисер, талановитий письменник, художник, філософ. Олександр Петрович є одним з основоположників національного кінематографа.

Перш ніж перейти до розповіді про життя і творчість Олександра Довженка, уважно прислухаймося до голосів, що лунають здалека і зблизька, у просторі і часі й творять всесвітню славу генієві.

Олесь Гончар, український письменник: “Мабуть, зустріч з живим Мікеланджело не справила б враження більшого, ніж те, що зосталося після зустрічі з ним, автором “Землі”

й “Арсеналу”.

Великість.

Крилатість.

Могуття духу.

“Ось такими, певне, були люди епохи Відродження”, – подумалось тоді про нього. Справді, Довженко був духовним побратимом титанам тієї розквітаючої доби, де часто в одній особі поєднувались цілі грона талантів, де геніальний живописець водночас міг бути і звіздарем, і механіком, і зодчим, де рука, що вдень малювала невмирущі фрески, вночі бралася за циркуль математика або наводила у небо телескоп”.

До цього долучено ще один мудрий голос сердечного Довженкового друга і шанувальника – Максима Рильського:

“Творчість Довженка – це передусім він сам. Незмінне враження, яке справляв Олександр Петрович на кожного, хто бачив його вперше, було: яка обдарована людина! При цьому інколи й не знали, в якій саме галузі ця людина працює, а от враження надзвичайної обдарованості виникало зразу”.

Перлини Довженкової мудрості

Життя таке коротке. Поспішайте творити добро.

Велике діло – добре слово. Воно часом дорожче від усього, від усяких ліків, від багатства і потрібне людині, як хліб і мед, як жива вода.

Любіть землю! Любіть працю на землі, бо без цього не буде щастя нам і дітям нашим ні на якій планеті.

Олександр Петрович Довженко народився 10 вересня 1894 р. на околиці містечка Сосниці над річкою Десною в родині козака-хлібороба. Тут пережив він “і перші радощі, і вболівання, і чари захоплень дитячих…”

Про дитячі роки майбутнього митця ти найкраще довідаєшся з автобіографічної повісті “Зачарована Десна”, уривки з якої подаються в підручнику. Варто зазначити, що все, про що розповідає автор, – то чистісінька правда, а не художній вимисел. Спогади дитинства, які лягли в основу кіноповісті, створюють дивовижний світ людей, народжених для праці й любові. Образи їх, опоетизовані й піднесені, гармоніюють з образом прекрасної землі, на якій вони живуть.

Кожна постать описана з дитячою безпосередністю і м’яким, добрим гумором. Тут тобі й дід, що в уяві маленького Сашка скидався на Бога чи Святого Миколая. І батько – гарний і мудрий велетень. І мати, умілі та роботящі руки якої плекали розкішний город біля хати. І ще багато-багато неповторних цікавих людей, що населяли великий і незбагненний світ маленького доброго хлопчика-язичника.

Отже, поринай у цей незбагненний світ і зачаровуйся ним.

Пам’ятник О. Довженку в Сосниці

9 серпня 1994 р. Інститут теоретичної астрономії Російської академії наук присвоїв малій планеті під № 4520 (відкрита 22 серпня 1977 р. Кримською обсерваторією) ім’я Олександра Довженка.

Чи знаєш ти, що…

Олександр Довженко – майже ровесник кіно, яке по праву називають мистецтвом десятої музи (відомо, що в античній міфології муз було дев’ять). У 1895 р. з’явилися перші фільми французьких винахідників цього мистецтва – братів Огюста і Луї Люм’єрів.

В Україні перші художні фільми було створено на початку XX ст. Ще в 1909-1910 pp. кінооператор Д. Сахненко разом з відомим майстром сцени М. Садовським зняли на плівку популярні вистави “Наталка Полтавка” І. Котляревського, “Наймичка” І. Карпенка-Карого, “Богдан Хмельницький” М. Старицького.

У 1919-1920 pp. в Одесі було організовано першу кінофабрику. Саме тут розпочав свою діяльність О. Довженко, знявши фільми “Вася-реформатор”, “Ягідка кохання” та інші.

У 1928 р. було засновано Київську кінофабрику. Нині це Київська кіностудія імені О. Довженка. Тут митець зняв знаменитий фільм “Земля”, який у 1958 р. на Всесвітній виставці в Брюсселі назвали одним з найталановитіших кінотворів усіх часів.

У 1995 р. започатковано Державну премію України ім. О. П. Довженка.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)

Олександр Довженко (1894-1956)


о капітане
Олександр Довженко (1894-1956)