Образ руської землі в “Слові про похід Ігорів”

8 КЛАС

З ДАВНЬОЇ ЛІТЕРАТУРИ

Образ руської землі в “Слові про похід Ігорів”

У “Слові про похід Ігорів” центральний образ – персоніфікований. Це – руська земля.

Автор захоплюється її безмежними просторами – описує події, які відбуваються одночасно у різних кінцях Русі: “Коні іржуть – задзвенить слава в Києві. Труби трублять в Новгороді – стяги в Путивлі…”. Глибоким патріотизмом сповнені слова, які кілька разів повторюються у “Слові…”: “Руськая земле, уже за горами єси!”

Автор з болем

розповідає про її роздробленість, роз’єднаність, егоїстичну поведінку окремих князів. Патріотичну ідею необхідності спільної боротьби проти половців автор виразив у “золотому слові” Святослава. Дорікаючи Ігореві і Всеволодові за їх необдуманий вчинок, Святослав сумує з приводу їх поразки, яка завдала багато горя усій руській землі, скаржиться на те, що князі не хочуть допомагати йому у великій справі захисту рідної землі.

Образ руської землі створено автором з різних складових, об’єднаних спільним почуттям любові, вірності та відданості їй.

Першою складовою образу руської землі були князі. Вони

– втілення ідеї державності, в їхніх руках майбутнє Русі. Вони мужні, сміливі, справжні воїни – захисники вітчизни.

Друга складова образу – народ. Це – мирні “ратаї”, праця яких постійно порушується міжусобицями князів.

Ще одна складова – військо: дружинники, вірні своїм князям, готові шукати собі честі, а князю – слави.

Символічний образ Ярославни, дружини князя Ігоря, доповнює картину. Ярославна – втілення ідеї миру, спокою, домашнього затишку. Вона – символ патріотизму і духовності.

Невід’ємною частиною образу Батьківщини є природа Русі. Вона в “Слоні…” – справжній порадник, передвісник, помічник русичів.

Історія країни – також частка образу: “Слово” охоплює період у 200 років. Події 1185 року – поразка Ігоря – останнє попередження для князів, заклик до об’єднання.

Всі складові утворюють цілісну картину країни, яку безмежно любить і автор твору, ким би він не був, і його герої. Саме заради цієї землі вони здатні на героїчні вчинки і навіть на смерть. Адже захищати країну – великий привілей і велика честь.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)Образ руської землі в “Слові про похід Ігорів”


котляревський москаль чарівник скорочено
Образ руської землі в “Слові про похід Ігорів”