Образ рушника як нерозривного зв’язку матері та дітей (за віршем “Пісня про рушник”) – ІІ варіант АНДРІЙ МАЛИШКО

11 клас

ТВОРИ З УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ

АНДРІЙ МАЛИШКО

Образ рушника як нерозривного зв’язку матері та дітей (за віршем “Пісня про рушник”)

II варіант

Колись, мабуть, прийшла нашим предкам щаслива думка дарувати на згадку про себе, про рідну домівку вишитий рушник. Рушниками оздоблювали світлиці у хатах, дівчата подавали рушники на сватанні, а потім ставали на них разом з нареченим під час весілля. Рушник ніби став одвічним символом життя українців, бо супроводжував їх всюди. Тому і не дивно, що коли згадують про рідну

домівку, про матір, обов’язково пригадується він, той звичайний вишитий рушник, наша пам’ять, наша оздоба, наша любов.

З глибинних джерел фольклору черпає А. Малишко барви для змалювання образу матері, що проводжає свого сина у далеку дорогу, яка може затягнутися на усе життя. В її погляді переплелися тривога і смуток, надія на щасливе майбутнє рідної дитини, побажання їй щастя і добра у невідомім краю.

Рідна мати моя, ти ночей не доспала,

Ти водила мене у поля край села.

І в дорогу далеку ти мене на зорі проводжала,

І рушник вишиваний на щастя дала.

Скільки їх, тих сивеньких матерів, які стоять на

дорозі, вдивляючись у далечінь і намагаючись побачити знайомий образ коханої дитини? Сини та дочки виростають, і кличе їх кудись, далеко від рідної домівки, доля. Якою вона буде: злою мачухою чи янголом-охоронцем? Ніхто не знає. Тільки старенькі матусі щиро вірять у щастя своїх дітей і тому знову дарують їм у дорогу вишиті рушники як згадки про них, про рідні оселі, про рідний край. Ці рушники стають своєрідним мостом між дітьми і матір’ю, мостом, який не знищити нічим. Вони вічно нагадуватимуть дітям про велику, безкорисливу любов матері до них. Вони даруватимуть спогади про щасливе дитинство, про щедру рідну природу, про загадковий світ любові й добра:

Хай на ньому цвіте росяниста доріжка,

І зелені луги, й солов’їні гаї,

І твоя незрадлива материнська ласкава усмішка,

І засмучені очі хороші твої.

Поет любовно вимальовує образ матері, добираючи найніжніших слів. Він хоче назавжди зберегти у своєму серці її любов, її турботу, її “хороші, блакитні очі”, що супроводжують його вже багато років по дорогах життя. Коли читаєш рядки з “Пісні про рушник”, розумієш, як сильно Малишко любив свою матір, з якою вдячністю ставився до її турботливих і працьовитих рук, як хотів її бачити. Звичайно, кожен з нас дуже любить свою неньку, але чи говоримо ми слова ніжності та подяки своїм матерям, чи намагаємося відчути їхній біль від розлуки з нами? Здається, ні. Лише згодом ми розуміємо, що навічно зв’язані родинними узами, які не можна пояснити словами.

Дарують матері рушники, журяться, але разом з тим вірять у світлу долю своїх дітей. І цю віру, чисту і несхильну, поет якраз і втілює в образі вишитого рушника. Рушник стає символом життєвої дороги людини і материнського благословення.

Я візьму той рушник, простелю, наче долю,

В тихім шелесті трав, в щебетанні дібров.

І на тім рушничкові оживе все знайоме до болю:

І дитинство, й розлука, і вірна любов.

Так, рушник подарував ліричному героєві солодкі спогади про щасливі для нього роки. Він ніби повернув його назад, до рідної домівки, де чекає ще жива матінка, де чарівний світ природи знайомить хлопця з тайною кохання.

Коли читаєш рядки “Пісні…”, відчуваєш якийсь солодкий біль розлуки з рідною ненькою, чуєш притишений материнський голос, який благословляє тебе, знаєш, що багато років буде стояти старенька мати біля дороги, вдивляючись у далечінь, щоб побачити рідного сина чи доньку. Вишитий рушник стає символом материнської любові і відданості, материнської печалі і величі. На ньому завжди залишаться “незрадлива материнська ласкава усмішка”, “росяниста доріжка”, якою ще дитиною ти втікав зранку з хати, “вірна любов”. Усе це і є наше життя з його печалями та радощами. Пам’ятаймо ж про рушник – символ космічного зв’язку між особистостями й поколіннями!


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)

Образ рушника як нерозривного зв’язку матері та дітей (за віршем “Пісня про рушник”) – ІІ варіант АНДРІЙ МАЛИШКО


третя рота скорочено
Образ рушника як нерозривного зв’язку матері та дітей (за віршем “Пісня про рушник”) – ІІ варіант АНДРІЙ МАЛИШКО