Образ Марусі в однойменній повісті Квітки-Основ’яненка

Григорій Квітка-Основ’яненко стояв поруч з Іваном Котляревським біля першоістоків нової української літератури.

Письменника обурювало зневажливе ставлення до його рідної мови та висловлення про непридатність її для написання високохудожніх творів, які могли б розчулити читача, викликати в нього глибокі переживання. Повість “Маруся” стала прикладом того, що українська мова нічим не поступається перед мовами інших народів.

Головний образ твору – Маруся. У ньому втілені найкращі риси сільської української дівчини. “Та

що ж то за дівка була! Висока, прямесенька, як стрілочка, чорнявенька, очиці, як тернові ягідки, бровоньки, як на шнурочку, личком червона, як панська рожа, що у саду цвіте…”, – такими колоритними фразами змальований портрет Марусі.

Він нагадує образ дівчини з народної пісні.

Маруся – слухняна, покірна, працьовита і релігійна. Вона шанувала своїх батьків, в усьому їм допомагала. Вона була, мені здасться, аж занадто скромна і сором’язлива: не ходила гуляти з дівчатами ні на вулицю, ні на вечорниці й іншим не радила кошти: “Лучче я, каже, на те місце, упоравшись… ранше устану, заміню твою старість: обідати

наварю і батькові в поле понесу. А на вулиці що я забула? Іграшки та пустота…”

Ніжна і ласкава Маруся до свого коханого. її внутрішній світ сповнений радісних почуттів, душевної краси. Дівчина прагне щастя. Але Василь змушений іти на заробітки, щоб потім відкупитися від солдатської служби.

Сумне життя настало для Марусі без нього. Вона журиться, ночей не досипає, у болі вас за долю свого коханого.

Письменник змальовує хвилюючі картини, які нас дуже зворушують, заглиблюють у внутрішній світ героїні. Прощаючись з Василем, який їхав на заробітки, Маруся наче передчуває свою смерть: “Василю! На кладовищі мене покидаєш, на кладовищі мене й знайдеш! Поминай мене, не удавайся в тугу… прощай на віки вічні!..

Там побачимось!” І справді, повість має трагічну розв’язку: пішовши в ліс по гриби, Маруся змокла під холодним дощем, застудилась і незабаром померла.

У зображенні Марусі, у перебільшенні почуттів героїв, у прагненні Квітки-Основ’яненка розчулити читача добре відчуваються традиції сентименталізму, місцями повість аж надто “сльозлива”, але все одне ми читаємо її із захопленням, вона чарує нас своєю поетичністю


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)

Образ Марусі в однойменній повісті Квітки-Основ’яненка


твір патріотичні мотиви в поезіях тараса шевченка
Образ Марусі в однойменній повісті Квітки-Основ’яненка