О. Уайльд. Роман “Портрет Доріана Грея”. Образ головного героя
СВІТОВА ЛІТЕРАТУРА 10 КЛАС РІВЕНЬ СТАНДАРТУ АВТОРСЬКІ УРОКИ
РОМАН РАННЬОМОДЕРНІСТСЬКОЇ ДОБИ
УРОК № 32
Тема. О. Уайльд. Роман “Портрет Доріана Грея”. Образ головного героя
Мета: поглибити знання учнів про зміст роману; допомогти зрозуміти образ головного героя; розвивати навички аналізу художнього образу, переказу, виразного читання, зв’язне мовлення, логічне мислення; сприяти морально-етичному вихованню.
Обладнання: підручник; текст роману “Портрет Доріана Грея” у перекладі Р Доценка (або іншому на вибір учителя
ХІД УРОКУ
I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1. Перевірка та аналіз письмових робіт.
(Учитель перевіряє 3-4 учнівські роботи.)
2. Літературна вікторина.
1) Хто малював портрет Доріана Грея? (Безіл Голуорд.)
2) Як звали лорда Генрі? (Гаррі.)
3) Кому належать такі слова: “Поети не такі дразливі, як ти. Вони знають корисність пристрастей для друку. У наш час розбите серце витримує багато видань”? (Лордові Генрі.)
4) Як звали тітоньку лорда Генрі? (Агата.)
5) Ким була Сибіл Вейн? (Актрисою.)
6) Як звали слугу Доріана Грея? (Віктор.)
7) Куди Доріан наказав винести портрет? (До класної
8) Чим Доріан захоплювався? (Коштовним камінням, музикою, ароматичними речовинами та секретами їх виробництва, гобеленами, дорогими тканинами та вишивками, релігійними обрядами.)
9) До чого закликав Доріана Безіл після того як побачив спотворений портрет? (До каяття.)
10) Чим займався Алан Кемпбел? (Хімією.)
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
III. ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НОВИХ ЗНАНЬ, ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ ТА НАВИЧОК
1. Бесіда з учнями.
– Знайдіть опис портрета Доріана.
– Чим він вражав людей? (Своєю дивовижною красою.)
– Скільки років було Доріанові на початку роману і в кінці? (Двадцять на початку роману і тридцять вісім у кінці. Отже, дія роману тривала вісімнадцять років.)
– Які слова Доріана стали зловісними? (“Який жаль! Я зістарюся, стану бридким і потворним, а цей портрет повік лишиться молодим. Він ніколи не буде старішим, ніж ось цього червневого дня… О, якби тільки можна було навпаки! Якби це я міг лишитись повік молодим, а старішав – портрет! За це. за це. я віддав би все! Так, все, геть-чисто все на світі! Я віддав би за це навіть саму душу!”.)
– Яку роль у житті Доріана зіграв лорд Генрі? (Лорд Генрі став його вчителем, злим генієм. Саме він, милуючись портретом у майстерні художника Безіла, підказав Доріану ідею вічної молодості.)
2. Переказ тексту.
– Розкажіть, чому між художником Безілом і лордом Генрі виникли напружені стосунки.
3. Коментар учителя.
Художник, вражений чистотою юного Грея, вклав у його портрет свої мрії, почуття, власне бачення краси. Прекрасний витвір мистецтва ввібрав душу митця, здатну впливати і підкоряти інших. Але Доріана приваблювали не почуття Безіла, а ідеї лорда Генрі. На думку лорда, людина повинна не довіряти мистецтву й вчитися краси у нього, а сама шукати її в житті: “Впливати на когось – це означає віддавати комусь власну душу. Людина вже не захоплюється своїми природними пристрастями. І чесноти вона переймає від інших, і гріхи – коли є така річ, як гріх,- запозичує. Мета життя – розвиток власного “я””. Повністю реалізувати своє єство – ось для чого існує кожен з нас”. Між художником і лордом розгортається битва за душу та красу юнака. З перших сторінок роману перемогу одержує лорд. Чому це сталося? Можливо, тому, що його слова впали на благодатний грунт. Лорд Генрі говорив: “Прекрасне у житті – це насолода почуттів, треба лише дати вияв кожному почуттю, втілити кожну мрію”. І свої теорії він мав нагоду перевірити на юному Доріанові.
4. Проблемні ситуації.
– В уста лорда Генрі О. Уайльд вклав свій улюблений парадокс: “Єдиний спосіб позбутися спокуси – піддатися їй”. Подумайте, як цей парадокс розкривається на прикладі образу Доріана Грея? (Доріан Грей пішов за своїм учителем навіть без довгих вагань. Він досить легко проміняв власну душу на пошук вічної насолоди.)
– Який прийом використовує автор у своєму романі? (Прийом фантастики, пов’язаний з перетворенням портрета.)
5. Бесіда.
– Якими, на вашу думку, були стосунки Доріана Грея із Сибіл Вейн? Чи кохав Доріан цю дівчину? (Сибіл Вейн була актрисою і вразила естетичні почуття Доріана своїм незвичайним талантом перевтілення. Але Доріан кохав дівчину доти, поки бачив у ній літературну героїню: Джульєтту, Офелію, Розалінду, Беатріче, Корнелію. Дівчина ж палко покохала молодого красеня. Коли Сибіл, закохавшись у Грея, не змогла більше задовольнятись коханням уявним, Доріан, не отримавши насолоди від вистави, грубо відштовхнув дівчину.)
– Що відомо про долю Сибіл Вейн? (Вона не могла пережити вчинок Доріана Грея і випила отруту.)
– Як Доріан пережив цю трагедію? (Спочатку Доріан неначебто переживав. Однак лорд Генрі довів йому непотрібність подібних переживань. Доріан не пролив жодної сльози, а своєму другові зізнався: “Якби я прочитав це у книжці, я ридав би! А от тепер, коли це сталося у житті, і сталося зі мною, воно виглядає занадто дивовижним, щоб проливати сльози”. Це був перший вияв жорстокості героя.)
– Що спричинювало зміни на портреті? (Злочини Доріана.)
– Яким був перший злочин? (Смерть Сибіл Вейн. Після цього “інакшим став вираз, щось жорстоке з’явилося в обрисах вуст”.)
6. Проблемне запитання.
– Як на вашу думку, чи позначилося перетворення з портретом на психологічному стані героя? (Звичайно, герой втратив душевний спокій. Він живе подвійним життям, що згубно впливає на його психіку.)
7. Дослідницьке завдання.
– Прослідкуйте етапи морального падіння Доріана Грея. (Став виною смерті Сибіл Вейн, від світських салонів перейшов до брудних притонів, опіумних курилень, про нього поповзли брудні плітки.)
– У чому, на вашу думку, криються причини такої поведінки? (Не бажання насолоди жене його у бруд, а скоріше побоювання, що хто-небудь побачить портрет і розгадає його страшну таємницю.)
8. Коментар учителя.
Уже після першої зміни портрета Доріан починає жити подвійним життям. На людях він був блискучим денді, красенем, якого всі хотіли бачити, кумиром молоді, котра наслідує його манери, стиль, висловлювання. Він стає еталоном краси, прихильником естетизму в реальному житті. Любов до краси виявляється в прагненні до вишуканих коштовних речей. Доріан Грей умеблював свій дім з великою пишністю, зібрав колекцію старовинних гобеленів і рідкісних парфумів, коштовного каміння та дивовижних музичних інструментів. Але разом з тим він весь перебуває у полоні страху, що його таємниця може розкритися.
9. Проблемні запитання.
– На вашу думку, яку роль для розуміння характеру головного героя відіграє опис інтер’єру? (Зазначимо, що описам інтер’єру будинку головного героя притаманна декоративність – одна з головних рис естетизму. Увага автора до ефектних речей відіграє важливу роль у розкритті характеру Доріана Грея. Один із дослідників зазначив: “Жодного пейзажу, жодного подиху свіжого повітря! – лише кімнати, стіни, гобелени!” Отже, описи інтер’єру створюють світ мертвої краси Доріана Грея.)
– Подумайте, що в розумінні Доріана Грея є краса? (Для головного героя краса є статичним, декоративним поняттям, вона немов замкнена в картинну раму. Такою ж замкненою для всіх є душа самого Доріана. Для нього абсолютно не існує поєднання краси і духовності. Тобто його краса є мертвою.)
– Згадайте, кому першому Грей відкрив свою таємницю? (Це був автор портрета – художник Безіл Голуорд.)
– Чому Доріан убив художника? (Бо той став свідком його таємниці.)
– Яким був наступний злочин Доріана Грея? (Шляхом шантажу він примусив колишнього приятеля Алана Кемпбела, котрий був хіміком, знищити тіло небіжчика.)
– Яка подальша доля Кемпбела? (Він наклав на себе руки.)
– Чому ніхто не розшукував Безіла? (Тому що всі знали, що він зібрався їхати до Парижа на тривалий час.)
– Чи загрожувала Доріанові розплата? (Так, лише один раз. Брат Сибіл Вейн Джеймс прагнув помститися Доріанові за смерть сестри. Він упродовж усіх цих років шукав Доріана. Двічі Джеймс намагався покарати Грея, але обидва рази йому не вдалося це зробити. Першого разу Джеймса ввела в оману зовнішність Доріана (адже він виглядав набагато молодшим), а вдруге – сліпа куля влучила в самого Вейна, коли той на полюванні цілився у свого ворога. Доля врятувала Доріана Грея.)
10. Проблемна ситуація.
– Подумайте, чи розумів сам Доріан Грей, що став “потворним символом нового гедонізму”, до якого його закликав лорд Генрі.
11. Коментар учителя.
Із самого початку юний і чистий Доріан Грей опинився між двома протилежними ідеями: “чистого мистецтва” художника Безіла та вченням лорда Генрі, який бачив мистецтво в самому собі. Але, на жаль, “митець власної душі” та “митець власного життя” не помічали душ інших людей, вони прогледіли й душу юного красеня. Учень заперечив теорії своїх наставників і як наслідок – у пізнанні життя став злочинцем, а для себе – власним душогубцем.
Урешті-решт сам герой зрозумів, до чого доводить нехтування мораллю: “Смерть власної душі в живім тілі”. Руйнівні сили, які впустив у свою душу Доріан Грей, знищили і його тіло. Тож коли він кинувся з ножем на портрет, то убив самого себе.
12. Проблемні запитання.
– На вашу думку, чи можна сказати, що трагічний фінал роману заперечує теорію естетизму О. Уайльда?
– Яке символічне значення має фінал роману?
13. Коментар учителя.
У романі багато блискучих парадоксів: “Доброго впливу взагалі не існує”, “Сумління – це страх”, “Життя – це лише нервові волокна і клітини мозку” тощо. Але в порівнянні зі страшними змінами, що сталися на портреті, вони втрачають свою привабливість і стають марними. О. Уайльд, почавши із заперечення моралі в мистецтві, закінчив запереченням її заперечення. І в цьому теж полягає парадокс письменника. Він дійшов висновку про те, що саме мистецтво є найвищим людським сумлінням, непідкупним і незнищенним. Доріан покараний лише тоді, коли піднімає руку на прекрасне – на витвір мистецтва. Відомо, що мистецтво як втілення прекрасного є вічним, тому й гине герой, вчинки якого є аморальними й страшними.
Фінал роману досить символічний. Портрет стає суворим суддею вчинків Дорі – ана Грея. Подальші зміни такі значні та страшні, що Грей більше не може бачити свій портрет і намагається позбавитися його. Та виявляється, що він знищує не власне зображення, а себе самого.
Після смерті героя портрет знову став таким, як раніше, він неначе “відродився”. Це є прекрасним свідченням того, що справжня краса існує поза теоріями. Тому портрет – один із головних персонажів роману. Він є магічним дзеркалом, що висвітлює сутність буття. Портрет, наче рентген, показав хворобу, знищив її та засяяв новими фарбами.
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК УЧНІВ
Творча робота.
– О. Уайльд колись сказав: “Кожна людина бачить свої гріхи в Доріанових”. Напишіть твір-роздум на тему “Які гріхи бачить у собі людина XXI століття?”
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Дописати твір; дібрати цитати до образів героїв роману. Повторити поняття “парадокс”, “імпресіонізм”.
О. Уайльд. Роман “Портрет Доріана Грея”. Образ головного героя
аналіз вірша верлена
О. Уайльд. Роман “Портрет Доріана Грея”. Образ головного героя