Народність та значення п’єси “Наталка Полтавка” І. Котляревського

У драматургічних творах І. Котляревський розвинув риси народності і реалізму, які є характерними для “Енеїди”. Він висміює і заперечує все те потворне, що було породжене суспільними порядками.
П’єса “Наталка Полтавка” має народний характер. Головні герої п’єси є виходцями з народу, і автор високо підносить їхні чесноти: розум, працьовитість, почуття гідності та чистоту почуттів.
Особливу роль у п’єсі відіграють пісні, перенесені з фольклору та написані самим Котляревським, які стали ще одним засобом вираження народності

твору. У сюжетну тканину “Наталки Полтавки” ажгор увів 19 пісенних номерів – арій, дуетів, тріо та фінальний хор, і зробив це так майстерно, що вони стали невід’ємною частиною сюжету й засобом творення образів.
У п’єсі кожна пісня несе важливе ідейно-композиційне навантаження: поглиблює характеристику образів, є певним коментарем чи виявляє настрій персонажі”. Пісні допомогли Котляревському зробити п’єсу високохудожньою, національно-самобутньою, народною та реалістичною.
І. Срезневський, перший видавець “Наталки Полтавки”, дав таку оцінку твору у передмові до видання “Украинский
сборник” (вип. 1, 1838): “Я почав “Украинский сборник” “Наталкою Полтавкою” І. Пі Котляревського і, здається, не міг вибрати кращого початку: а) “Наталка Полтавка” була не тільки одним із перших книжно-народних творів України, але і першим збірником пам’яток української народності, зразком для всіх наступних; б) “Наталка Полтавка” мала сильний вплив на вивчення української народності, можна сказати, пробудила його, і до цього часу залишається кращим покажчиком майже всії важливих особливостей, з якими слід вивчати українську народність”.
П’єса І. П. Котляревського “Наталка Полтавка” поклала початок новій українській драматургії і зробила свій відчутний внесок у розвиток театру Росії, Білорусії, Молдови. Ця перша соціально-побутова драма стала підгрунтям пізнішим драматичним творам Г. Квітки-Основ’яненка, Т. Шевченка, Я. Кухаренка та ін. Від неї ж пішли і основи оперного мистецтва.
“Наталка Полтавка” здобула високу оцінку видатних вітчизняних та зарубіжних режисерів, драматургів, композиторів, митців. Великий угорський композитор Ференц Ліст зробив для пісні “Віють вітри” нову інструментовку. Видатний чеський вчений та поет Вацлав Ганка відзначив народність п’єси і цільність характерів. Високу оцінку здобула “Наталка Полтавка” і у видатних режисерів Костянтина Станіславського та Леся Курбаса. “Найкращою оздобою української сцени” назвав п’єсу італійський вчений Анджело де Губернатіс, автор 23-томної історії світової літератури.
У “Наталці Полтавці” зіграли такі корифеї української сцени, як М. Садовський, І. Карпенко-Карий, П. Саксаганський, М. Кропивницький, М. Старицький, М. Заньковецька, Л. Ліницька, Г. Борисоглібська, М. Садовська та інші видатні актори.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)

Народність та значення п’єси “Наталка Полтавка” І. Котляревського


усі успішні люди кар'єристи твір зно
Народність та значення п’єси “Наталка Полтавка” І. Котляревського