Народна творчість – це історія народу

Джерела свідчать, що за часів Київської Русі існували співці, які виконували твори на історичні теми, “співали славу” воїнам-князям. Кобзарі, нащадки легендарного Бояна, й були охоронцями бойової слави народу. Багатьох із них віддавали у навчання до старих кобзарів ще хлопцями.

Засвоївши науку, вони перебували на Січі як звичайні козаки. У вільний час вони співали для своїх побратимів. Дехто приходив до кобзи, підірвавши здоров’я, а найчастіше – втративши зір під час військових походів.

Мандруючи містами і селами усієї української

землі, кобзарі своїми піснями розпалювали праведний гнів проти поневолювачів, закликали молодь вступати до війська, прославляли гетьмана Богдана- “батька козаків”.

Кобзарство – це своєрідне явище української народної культури, видатне мистецьке досягнення запорозького козацтва. Наскільки творчість кобзарів насичена конкретним історичним матеріалом і вірно передає характер подій, можна переконатися, порівнюючи їхні твори з історичними драмами, що виникли саме в той час в українській культурі.

Великий крок уперед у розвитку української драми зробив ще Феофан Прокопович, написавши 1705 року

драму “Володимир”, присвячену гетьманові Мазепі. Однак найрозповсюдженішою в Україні тих часів була так звана “вертепна драма”.

Вертеп – це дерев’яна скринька у вигляді хатинки, переділена на два поверхи. Замість акторів виступали у вертепі ляльки, якими управляла людина за вертепом, що проголошувала тоншим або грубішим голосом – відповідно до ролі – слова персонажів. Українська вертепна драма складалася з двох частин: релігійної та інтермедійної.

У релігійній частині, яка відбувалася на верхньому поверсі, переважали євангельські сюжети.

В інтермедійній – на нижньому поверсі – виступали постаті з народного життя: козак, поляк, литвин, москаль, циган. Вертепні актори , не маючи змоги відкрито проголошувати свої думки та мрії, користувалися “езоповою мовою”, маскуючи за образами релігійних та історичних сюжетів проблеми сучасного життя народу.

Згодом цей скритий, завуальований стиль вислову будь-яких ідей мистецького твору сприяв появі в українській культурі унікального стилю, який і досі в усьому світі зветься українським, або козацьким бароко.

Наслідуючи високорозвинену та своєрідну культуру Київської Русі, українська культура розквітла та зміцніла у державі запорозьких козаків. Саме життєвість її основних рис забезпечила українському народу .можливість за тяжких умов соціального й національного гноблення під владою іноземних держав зберегти свою національну гідність.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)

Народна творчість – це історія народу


образ петра сліпий музикант
Народна творчість – це історія народу