Народна драма

Народні драми в Україні зародилися в надрах національних обрядів, де трудова діяльність, міфи, релігійні таїнства й елементи художньої творчості були злиті воєдино. Це був вид народного словесного й театрального мистецтва, в якому різні форми драматичного дійства виконувалися самодіяльними акторами чи масами ентузіастів і передавалися від покоління до покоління.
Перші зразки такої драматургії можна знайти в численних молодіжних іграх під час календарних свят. Серед новорічних розваг – ігрові драматизовані сценки “Меланка”

та “Коза”, що мали певний сюжет, розподіл тексту на ролі та деякі початкові елементи сценічної дії.
В основі народної ігрової сценки “Коза” – захворювання і щасливе одужання головного персонажа, що викликає загальну радість з цього приводу. Швидше від усього, такий сюжет пов’язаний з уявленням наших предків про оживання природи і відновлення сил усіх живих істот напередодні весни. Близькою за змістом до “Кози”, але складнішою за театральною атрибутикою є новорічна гра “Меланка”, яку вважають однією з найкращих форм народного театру. До словесної драматургії долучалися жалісні та жартівливі
пісні, танці під інструментальну музику.
Подібні народні драматичні дійства являють собою і деякі веснянки (гаївки). У них відображена поява в українському суспільстві нових соціальних груп, професій, ставлення до них народу. Характерна в цьому плані весела і ритмічно загострена гаївка “Царівно, ми твої гості”, в якій молода дівчина при виборі женихів відмовляється від престижних бондаря і коваля й погоджується йти заміж тільки за селянина.
Традиційне українське весілля поступово складалося у своєрідне велике театралізоване дійство з переодяганням, масками, яке поєднувало в собі елементи лірики й епосу, драми, комедії й трагедії.
Значну роль у розвитку народної драми відіграв ляльковий театр – вертеп, що виник у другій половині XVII століття. Популярними були народні драми “Мельниця”, “Дід і баба”, “Коза”, “Цар Ірод”, спрямовані проти несправедливості та деспотичних дій влади. Народні драми вертепу були улюбленим видовищем в Україні, перероблялися в Росії та Білорусії. Нині вони використовуються самодіяльними акторами та учасниками вуличних театралізованих дійств.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)


Народна драма


аналіз балади крила
Народна драма