На полювання із девізом: “хай живуть зайці!”

Остап Вишня був завзятим мисливцем і рибалкою, але на полювання він збирався із дивним девізом: хай живуть зайці! Павло Михайлович, пройшовши пекло десятирічного заслання, вирушав на полювання з єдиною метою – помилуватися густими лісами, зеленими луками, запашними сінокосами, бездонно-спокійними озерами, бузковими надвечір’ями, сріблястими нічними росами, ніжно-рожевими світанками. Своє найвище захоплення красою природи “поет полювання” передає у “Відкритті охоти”, у “Мисливстві” та інших гуморесках. Ці маленькі шедеври

вражають органічним злиттям двох граней характеру письменника – гумору і лірики. У “Мисливських усмішках” Остап Вишня любовно створює високохудожні картини рідної природи, виражає щире захоплення нею, розкриває її могутність і красу.

Згадайте прекрасний ліричний відступ у гуморесці “Заєць”. Кожне дерево в Остапа Вишні одухотворене, наділене рисами і почуттями живої людини. Вихоплені з природи “мисливські” картини Остапа Вишні буквально “пахнуть”. Задушевного ліризму пейзажам надають вмонтовані в художню тканину фрагменти з народних пісень.

Ось запис із щоденника Остапа Вишні

за 23 грудня 1951 р.: “Були на полюванні. Не вбили і не застрелили нічого. Для мене це – типове явище. Коли я приходжу, як завжди, додому “попом”, без нічого, – усі спокійні. Усі: жона, донька, зять і навіть онучок, Павлушка. І от одного разу я приношу зайця.

Факт! Ціла трагедія. Як?

Дід убив зайця? Не може бути! І пішло! Дружина з кимось говорить по телефону: “А ви знаєте – у нас заєць!” – “Ну?” – “Факт: Павло Михайлович приніс. І от я мучусь уже тиждень: хто вбив того зайця?” Ще запис : “Їздили полювати.

Це – не вперше і не востаннє. Нічого! І як радісно, що я нічого не вбив! І як радісно буде, що я нічого не вб’ю. Одне тільки: Павлуша, онук, чекає від діда зайця.

А дід – без зайця та й без зайця. Перед онуком незручно”. Остап Вишня надзвичайно любив природу, ліси, поля, річки, чарівні краєвиди українського лісостепу. З батьківською турботою ставився до звірів і птахів. Тому так подобалося йому ходити на полювання, де відпочивав душею, заспокоювався від міської метушні.

Особливо часто полював разом із Максимом Рильським, особливо в останні роки життя. Остап Вишня постійно писав усмішки про мисливців і рибалок. 1958 року вийшло найповніше видання цього циклу під назвою “Мисливські усмішки”. Схоже, що це була одна з його найулюбленіших тем. Не тільки тому, що сам був мисливцем і рибалкою.

У таких усмішках не було необхідності кривити душею: показувати прогресивний поступ нового життя чи передавати всенародне піднесення від соціалістичного будівництва. “Мисливські усмішки” – явище в українській літературі майже унікальне. Цей синтез народного анекдоту і пейзажної лірики і сьогодні збирає чимале коло читачів.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)На полювання із девізом: “хай живуть зайці!”


народні усмішки для 4 класу
На полювання із девізом: “хай живуть зайці!”