Мову рідної природи розуміти серцем вчись. Позакласне читання – МИ – ОДНІЄЇ КРОВІ

Матеріал уроку. Василь Сухомлинський “Гавеня і Соловей”. Богдан-Ігор Антоним “Ліс”. Оксана Сенатович “Друже мій”. Загадки.

Мета. Розширити і поглибити знання учнів про значення матері у житті людини. Розвивати вміння розуміти природу серцем. Удосконалювати навички читання прозових і поетичних творів. Виховувати шанобливе ставлення до матері.

Обладнання. Портрет В. Сухомлинського; запис звуків птахів.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитися, а бачити.

Не просто

відповідати, а міркувати,

Дружно й плідно працювати.

II. Мотивація навчальної діяльності.

1. Загадка.

Багато в світі різних слів

І гарних висловів чимало.

Та найласкавіше із них

І найгарніше слово… (мама).

2. Асоціативний куш.

На дошку вивішують сонечко з промінцями, всередині якого слово “мама”. Вчитель пропонує дітям назвати якості своїх матусь.

– Яка у вас матуся? (Ніжна, лагідна, кохана, красива, добра, уважна, турботлива, весела, працьовита…)

III. Повідомлення теми уроку.

– “Мама”, “матуся”, “матінка”, “ненька” – яким прекрасним світлом сповнені

ці слова! Вимовляючи ці слова, пригадуєш материнську усмішку, лагідність її очей, ніжність серця. Матерів мільйони. І кожна несе в серці любов, доброту.

Сьогодні на уроці ми ще раз переконаємося, що для кожного своя мама найкраща.

IV. Опрацювання оповідки Василя Сухомлинського “Гавеня і Соловей”.

1. Розповідь про письменника.

– Василь Олександрович Сухомлинський виховувався у сім’ї, де завжди були взаємна довіра, повага до старших, праця. Коли він був дитиною і навчався у школі, то завжди був старанним, добре вчився, любив читати, малювати. На канікулах ходив до дитячого садка, де допомагав вихователям. Він доглядав малюків, розповідав казки і проводив веселі ігри. З часом обрав професію педагога. Василь Сухомлинський написав дуже багато казок, оповідань для дітей.

– Які твори Сухомлинського ви можете пригадати?

2. Читання оповідки вчителем.

– Як ви думаєте: цей твір за жанром – оповідання, байка чи притча? (Байка.)

– Про кого цей твір?

– Назвіть дійових осіб.

3. Словникова робота.

Читання стовпчиків слів “буксиром” за вчителем.

Гава

Струмками

Гавеня

Пролунав

Сльози

Заслухався

Залунало

Черв’ячками

Частувала

Солов’їний

– Прочитайте най коротше слово; усі іменники; усі дієслова; прикметники.

4. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.

– Чому плакало Гавеня?

– Хто прилетів його заспокоювати?

– Прочитайте, що зробив Соловей, коли прилетів до Гавеняти?

– Чи заспокоїлось Гавеня, коли Соловей заспівав?

– Зачитайте, що сказало Гавеня Солов’ю, коли почуло материн голос.

– Чому Гавеняті не сподобався спів Солов’я?

– Який висновок можна зробити? (Для кожної дитини голос рідної матусі найкращий.)

5. Удосконалення читацьких навичок.

> Гра “Вовк і заєць”. Читання “ланцюжком”.

Першим починає читати “заєць”. Коли він прочитає кілька слів, починає читати “вовк”. Він намагається наздогнати зайця. Гра припиняється, коли обидва учні читають одне і те ж.

> Гра “Хвости”.

Вчитель починає читати речення, учні знаходять його у тексті і читають кінець.

V. Робота з поетичними творами.

1. Читання і усвідомлення вірша “Ліс”.

> Читання вчителем.

> Словникова робота.

Сарна – струнка, граційна тварина, з невеликою головою на тонкій шиї, міцними ногами. Хвіст короткий, вуха довгі. Відноситься до родини оленевих. Елегія – ліричний вірш задумливого, сумного характеру: журлива пісня. Діброва – ліси, в яких переважають дуби.

> Виразне читання вірша учнями.

2. Робота над віршем “Друже мій”.

> Читання вчителем.

– До кого звертається автор у цьому вірші?

– Кого Оксана Сенатович називає “друже мій”?

– Про які звуки рідної природи сказано у вірші?

– Які ще голоси можна почути, прислухавшись до природи?

– До чого закликає нас автор у цьому вірші?

Словникова робота.

– З’єднайте слово і його значення.

> Читання вірша учнями.

– Як ви розумієте вислів “мова природи”?

– Чи здатна людина розуміти мову звірів, рослин?

VI. Підсумок уроку.

– Ми закінчили читати розділ. Яку назву він мав?

– До чого нас закликали всі ці твори?

– Яка основна думка оповідання “Гусенятко”? Хто його написав?

– Закінчіть вислів “Пахне ліс осінній…” (гіркуватим димом). У якому творі зустрічаються ці рядки? Хто є його автором?

VII. Домашнє завдання.

Придумати усну розповідь на тему “Про що задумався соловей”. Дібрати три загадки про явища природи.

УРОК 36 Позакласне читання


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)

Мову рідної природи розуміти серцем вчись. Позакласне читання – МИ – ОДНІЄЇ КРОВІ


микола вороний зно
Мову рідної природи розуміти серцем вчись. Позакласне читання – МИ – ОДНІЄЇ КРОВІ