МИКОЛА ГОГОЛЬ. ЧУДОВИЙ ДНІПРО

Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання; розширювати уявлення учнів про природу рідного краю; розвивати зв’язне мовлення учнів, образне мислення; виховувати любов до рідної землі.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА (див. додатковий матеріал до уроку на с. 71)

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Гра “Хто краще?”

Конкурс на краще виразне читання вірша Т. Г. Шевченка “Реве та стогне Дніпр широкий…”.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

Відгадайте загадку.

*3 північних сторін я мандрую-випливаю,

Цілу Україну бачу-споглядаю,

Відвідую міста, що славні давниною,

І Київ наш, осяяний красою.

Як Запоріжжя і Херсон пройду,

У Чорне море шлях я свій веду. (Дніпро)

– Сьогодні ми прочитаємо відомий твір Миколи Гоголя у перекладі Максима Рильського “Чудовий Дніпро”.

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Виразне читання твору вчителем

– Які почуття викликав у вас цей твір?

– Що постало у вашій уяві?

– Який це текст за метою висловлювання?

– Що у ньому описується?

2. Словникова робота

Читання

колонок слів “луною” за вчителем, потім – у парах одне одному

Мчить

Дивишся

Польовими

Розкішний

Дзеркальний

Прибережним

Ворухнеться

Зеленокудрі

– Прочитайте спочатку дієслова, потім – прикметники.

3. Фізкультхвилинка

Ноги ширше, руки в боки –

Ліс зійшов в короткі строки.

Вітру лісу не зламати.

Для звірят ліс – їжа й хата.

Гілля-руки підняли,

Сонцю шану віддали.

А земельці – поклонились.

Гіллям долу нахилились.

4. Продовження роботи над твором

1) Робота в парах.

Читання учнями твору в парах

– У якому темпі, з якою інтонацією будете читати твір?

– Які слова виділите під час читання?

2) Виразне читання твору учнями.

3) Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання.

– У яку погоду автор описує Дніпро?

– Який він у таку погоду?

– Що сказано про рух його води?

– З чим порівнюється водна гладь ріки?

– Хто може заглянути в холод скляних дніпровських вод?

– Що сказано про прибережні ліси?

– Як вони вітають Дніпро?

– Чому не сміють глянути в середину річки?

– Чому мало який птах долетить до середини Дніпра?

– Якими словами автор передає велич ріки?

4) Гра “Доберіть прикметники”.

Дніпро… (чудовий).

Погода… (тиха).

Широчінь… (велична).

Шлях… (блакитний, дзеркальний).

Світ… (зелений).

Сонце… (жарке).

Вод… (скляних).

Лісам… (прибережним).

Квіти… (польові).

Небо… (блакитне).

5) Гра “Диктор телебачення”.

Читати текст, періодично відриваючи погляд, щоб подивитися на глядачів.

5. Робота за ілюстрацією

– Розгляньте ілюстрацію до цього твору.

– Що художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав?

– Який настрій вони створюють? Як передають красу пейзажу?

– Який епізод твору зображено на малюнку? Прочитайте.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– Що нового ви дізналися на сьогоднішньому уроці?

– З яким настроєм завершуєте сьогоднішній урок?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вивчити напам’ять одну з частин опису “Чудовий Дніпро” (с. 38).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)

МИКОЛА ГОГОЛЬ. ЧУДОВИЙ ДНІПРО


чи всі успішні люди кар єристи
МИКОЛА ГОГОЛЬ. ЧУДОВИЙ ДНІПРО